Zdravotné výhody propolisu, poznáte ich?

Propolis

Včely produkujú chutný a zdravý med, opeľujú kvety a dodávajú ľuďom ďalšie doplnky pre zdravie – vo forme včelej kašičky a propolisu. Použitie včelieho propolisu ako liečba rôznych ochorení prebieha už niekoľko tisícok rokov.

Čo je včelí propolis?

Propolis je lepkavá látka, ktorú vytvárajú včely, ktorá je známa aj ako „včelie lepidlo“. Proces začína, keď včela zhromaždí živicu zo vždyzelených stromov alebo z púčikov stromov. Včela bude zhromažďovať túto lepkavú šťavu vtedy, keď sa vplyvom správneho počasia stane poddajnou a mäkkou. Potom, čo včela zhromaždí dosť tejto šťavy, zmieša živicu s voskovými vločkami, ktoré ukladá do svojej žľazy v bruchu. Potom ju včela sformuje to tvare gule, vloží ho do koša, ktorý má na nohe. Včielka bude pokračovať, kým nebude kôš plný, a potom ho prinesie do úľa. V tomto okamihu je propolis vyložený a používaný na zakrytie otvorov v úli.

Propolis ako prírodné antiseptikum

Ľudia používali propolis ako antiseptikum už od čias starého Egypta. Aplikácia propolisu na rany výrazne zlepšila ich uzdravenie a počas storočí sa ukázalo, že táto látka má aj ďalšie liečebné vlastnosti. Počas posledných niekoľkých desaťročí lekári zistili, že propolis je ešte priaznivejším prírodným doplnkom. Bolo preukázané, že propolis zvyšuje účinky iných antibiotík, ako je penicilín, a môže tiež posilniť imunitný systém. Teraz sa vykonávajú štúdie, aby sa zistilo, či sa propolis môže stať účinnou preventívnou liečbou niektorých typov rakoviny.

Obsahuje silné antioxidanty

Je bohatý na aminokyseliny, bioflavonoidy, minerály a vitamíny. Bioflavonoidy sú silným antioxidantom s veľkými zdravotnými prínosmi pre imunitný systém a pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú zdravé červené krvinky. Propolis tiež podporuje lepšiu cirkuláciu krvi. Niektorí používatelia sa divili nad zvýšenou vitalitou vyvolanou užívaním tohto doplnku. Propolis sa užíva tiež pre krajšie vlasy a nechty.

Má protizápalové vlastnosti

V prírodnej medicíne sa propolis používa na zmiernenie príznakov zápalu. Používa sa aj ako spôsob, ako liečiť povrchové rany, ako sú popáleniny tretieho stupňa, škvrny a vredy na koži. Praktici ju tiež používajú u ľudí, ktorí majú kataraktu a vírusové ochorenia. V prírodnom lekárstve sa propolis nazýva veľkým liečiteľom.

Nájdete ho v mnohých formách

Propolisové pastilky sa používajú ako liek proti bolesti hrdla kvôli antimikrobiálnym vlastnostiam, ktoré propolis obsahuje. Má tiež silné fungicídne vlastnosti. Funguje ako liečba akéhokoľvek typu úst, hrdla alebo zubných problémov, ako je plak, rany a pre prevenciu ústnych ochorení.  Používa sa ako ústny výplach, môže znížiť zápal a podráždenie v tkanivách ďasien, pier a krku.

Propolis je tiež dostupný v kapsliach, ako masť a tiež ako výplach. Ako výplach má schopnosť regenerovať zubnú buničinu, čo je ideálne pre prevenciu zubného kazu. Krémová forma má početné použitie pri liečení škvŕn, akné a psoriázy. Ako liečba akné má propolis vynikajúce liečebné schopnosti.

Krémová forma je tiež používaná pre zmiernenie z vypuknutia herpesu. Krémy sú všestranné a možno ich kombinovať s ďalšími prírodnými zložkami, ako je aloe, ktoré zvyšujú upokojujúce účinky pokožky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom