Zdravé a chutné: Prečo by ste mali zaradiť reďkovky do svojho jedálnička?

Redkovka jar osviezenie strava zdravie
Foto: ilustračné, GettyImages

Množstvo užitočných látok nájdete v najznámejších ružových guľatých reďkovkách. Okrem svojej výraznej farby a jemnej štipľavosti majú množstvo výhod, ktoré stoja za to spoznať.

Reďkovky sú jednou z najzaujímavejších a najvýživnejších zelenín, ktoré by sme mali zahrnúť do svojho jedálnička. Okrem svojej výraznej farby a jemnej štipľavosti majú množstvo výhod, ktoré stoja za to spoznať.

Jednou z najdôležitejších výživových zložiek v reďkovkách je vitamín C. Tento vitamín je nevyhnutný pre posilnenie imunitného systému a podporu tvorby kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravú pokožku, kosti, chrupavky a ďasná. Pridaním len pol šálky nakrájaných reďkoviek do šalátu získate až 14 percent odporúčanej denného príjmu vitamínu C.

Okrem toho, reďkovky sú bohaté na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. V jednej reďkovke sa nachádza gram vlákniny, čo predstavuje približne štyri percentá odporúčanej denného príjmu. Vláknina tiež pomáha znižovať riziko cukrovky, srdcovocievnych ochorení a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Reďkovky obsahujú aj látky nazývané izotiokyanáty, ktoré majú schopnosť ničiť rakovinové bunky, a tým prispievajú k prevencii rakoviny. Ďalším dôležitým faktorom je, že reďkovky majú veľmi nízky obsah kalórií. Okrem toho obsahujú kyselinu listovú, vitamíny skupiny B, vitamín K, draslík, mangán, horčík, vápnik, železo, fosfor, sodík a zinok.

Najbežnejšie reďkovky na Slovensku sú ružové guľaté reďkovky, ale existujú aj iné odrody, ako čierne alebo biele reďkovky, ktoré majú rovnaké výživové hodnoty. Okrem konzumácie surových reďkoviek ich môžete použiť aj v teplých jedlách, ako sú napríklad polievky. Reďkovky majú výraznú chuť a prispievajú k jedinečnému zážitku pri konzumácii.

Celý článok si môžete si môžete prečítať tu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom