Vedci tvrdia nasledovné: Vraj v budúcnosti sa budú namiesto krvi testovať ľudské sliny, pretože o našom tele prezradia omnoho viac!
Ľudské sliny, táto telesná tekutina sa ukazuje ako mocný nástroj pre výskum, určenie lekárskych diagnóz a zdravie. Vyzerá to tak, že sliny nám o ľudskom tele dokážu prezradiť mnohé zaujímavé informácie.
Podľa vedcov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sú sliny ľahkým a lacným prostriedkom, ako odkryť tajomstvo ľudskej biológie a genetiky, ako aj pomôcť bojovať s chorobami.
Včasná diagnostika
Jedna tretina obetí srdcového infarktu podľahne tejto zákernej chorobe bez toho, aby sa včas odhalila vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak alebo iné faktory, ktoré zvyšujú riziko srdcovej zástavy. Je to čiastočne preto, že krvný test, ktorý sa v súčasnej dobe používa na diagnostikovanie ochorení srdca, je bolestivý, vyžaduje návštevu lekára a trvá týždne, kým sa dozvieme výsledky, a tak väčšinou tento test nepodstupujeme tak často, ako by sme mali.
V novej štúdii realizovanej na Univerzite Johnsa Hopkinsa vedci navrhli štandardný krvný test nahradiť testom slín. Podľa výskumníkov táto telesná tekutina obsahuje rovnaký proteín, nazývaný C-reaktívny proteín, aký sa nachádza v krvi. Práve jeho vyššia hladina v krvi, a teraz aj v slinách, nám môže prezradiť vyššie riziko vzniku srdcového infarktu. „Takýto test slín by si potom každý mohol vykonať aj vo svojich domovoch a viac ľudí by ho bolo ochotných podstúpiť pre jeho bezbolestnosť a dostupnosť,“ tvrdí vedúci výskumník uvedenej štúdie, MUDr. Doug Granger.
Dcéra svojho otca?
Výskum ďalej tvrdí, že u dcér, ktoré mali blízky vzťah so svojimi otcami, začala puberta neskôr, taktiež v neskoršom veku začali randiť a mali prvú sexuálnu skúsenosť. A je vraj pravdepodobnejšie, že budú mať monogamný vzťah. Prečo? Ako uvádzajú výsledky výskumu MUDr. Grangera a jeho tímu, odpoveď nájdete v zložení slín.
Spomínaní vedci zistili, že keď je vzťah otec-dcéra založený na odmietaní, chaose a nátlaku, sliny takejto ženy vykazujú nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu, ako je bežné, a to najmä v dopoludňajších hodinách, a zvýšené hladiny kortizolu, keď riešia rodinné problémy a problémy s partnerom. Tieto úrovne poukazujú na nadmernú emocionálnu citlivosť na stresové situácie, ktorá môže negatívne ovplyvniť životnú voľbu partnera a zvládanie stresu.
Sliny – ukazovateľ stresu
Stres vyvoláva v tele boj alebo reakciu na útek, čo spôsobuje, okrem iného, nával adrenalínu, zvýšenie srdcovej frekvencie a vyššiu produkciu slín. Slinné žľazy zaplavia ústa enzýmom slinných alfa-amyláza (SAA), a to môže slúžiť ako ukazovateľ stresu.
Lekári našli neobyčajný nález v oku staršej ženy, ktorá o ničom netušila
Stres alebo emocionálna trauma ženy počas tehotenstva môžu mať vplyv na zdravie jej plodu. Tím na Univerzite Johnsa Hopkinsa vyvinul metódu, ktorá dokáže odmerať vplyv stresu matky na jej nenarodené dieťa, a to monitorovaním hladín SAA v jej slinách. V štúdii publikovanej vo februári, vedci identifikovali spôsob, akým úrovne SAA v priebehu tehotenstva prirodzene zmeniť. Tento zaujímavý objav položí základy pre budúci výskum, ktorý dokáže ovplyvniť zdravie dieťaťa ešte pred narodením.
Sliny pomáhajú posilniť našu imunitu
Naši predkovia v dávnej minulosti kedysi predžuvali stravu svojim potomkom. Tento spôsob kŕmenia malých detí je ešte i dnes v niektorých kultúrach zaužívaný. A zdá sa, že má aj svoje opodstatnenie. Miešanie slín dospelých s potravou, ktorú dieťa prijíma, pomáha posilniť jeho imunitný systém. Takýmto spôsobom sa už malý novorodenec učí vysporiadať s patogénnymi prvkami v slinách matky. Jeho imunitný systém si tak vytvorí voči baktériám protilátky, a to mu pomáha odolávať chorobám i v neskoršom veku.
Naša genetická výbava
Vaše sliny obsahujú celý genetický plán, a to vo forme, ktorá môže byť jednoduchšia na spracovanie ako DNA získaná inými metódami. „Už z malého množstva slín sa dá získať primeraná vzorka DNA,“ hovorí Granger. „Vzorky môžu byť zmrazené a rozmrazené viackrát. Dajú sa zaslať prostredníctvom pošty a zo slín je možné získať veľké množstvo vysoko kvalitnej ľudskej DNA,“ dodáva na záver.