Zamilujte si sami seba. Až potom získate človeka, ktorý vás bude skutočne milovať

Zamilujte si sami seba. Až potom získate človeka, ktorý vás bude skutočne milovať
Zamilujte si sami seba. Až potom získate človeka, ktorý vás bude skutočne milovať Foto: ilustračné, GettyImages

Zamilujte si sami seba bez všetkých výhrad. A naučte sa prosím nič nevyžadovať.

Láska je právom považovaná za začiatok všetkých počiatkov. Nie však láska len tak k niekomu, ale láska k sebe samému. Veľmi sa mi páči jeden výrok z knihy Rupi Kaurovej: „Tým, ako milujete sami seba, učíte ostatných, ako vás majú milovať oni.“

Alebo to, aký vzťah máme sami k sebe, je meradlom pre ostatných. Podľa neho si budú určovať, ako nás majú milovať a aký k nám budú mať vzťah. V tejto veci len krajne vzácne dochádza k zázrakom – ak si človek necení a neváži sám seba, naozaj len ťažko nájde niekoho, kto by si ho považoval. Skrátka a dobre, dvere ku šťastiu sa otvárajú smerom k sebe. Najprv musíte milovať sami seba.

Keď som sa raz ako ešte veľmi mladé dievča ocitlo tvárou v tvár konci vzťahu a zdalo sa mi, že je to snáď koniec sveta, skúsila som neskôr situáciu analyzovať čisto racionálne. To nie je v podobnej situácii vždy práve jednoduché, ale vzdelanie zamerané na biznis je v tom veľkou pomocou. Ja som vtedy pochopila jedno – milovala som viac, než som bola milovaná. Triezvo povedané, vytvárala som silnejší cit lásky ako druhá strana. V tej chvíli mi bolo ľúto seba samého. Taká ľútosť je však vec zhola nezmyselná a mňa sa včas vybavil mi múdry citát Nelsona Mandelu: „Ľutovať a rozhorčovať sa je to isté, ako vypiť jed v nádeji, že to zabije tvojich nepriateľov.“ Rozhodla som sa tento jed viackrát nepiť. A zamilovať si sama seba. Všetku tú lásku, ktorú som predtým smerovala k partnerovi, obrátiť teraz sama na seba. A milovať sa bez všetkých výhrad.

Vtedy som bola čerstvo po vysokej škole a práve som začala pracovať. Začala som dobre zarábať, naučila som sa svoje príjmy rozumne užívať a rozmaznávala som sa vo všetkom, čoho sa mi zachcelo. Kupovala som si krásne oblečenie a drahú kozmetiku, pretože som nemala vodičák, jazdila som výhradne taxíky, dopriala som si luxusnú dovolenku. Milovala som samú seba tak, ako som si priala, aby ma miloval nejaký muž. Dovolila som si žiť šťastne a nič si neodopierať. Nemá zmysel zdôrazňovať, že úspechy na druhej vysokej, ktorú som robila, sa dostavili čoskoro, moja kariéra strmo stúpala a pozornosť zo strany tých najzaujímavejších mužov bola bez konca.

Príčina tkvela iba v tom, že som prestala mimo seba hľadať to, čo som si od samého začiatku mala poskytovať sama. Naozaj nikto nie je povinný vás milovať a zasypávať komplimenty a dary. Nikto nie je povinný kompenzovať vám to, čo sa vám nedostávalo v detstve od rodičov. Vôbec nikto. Žiadny muž nie je povinný nahrádzať vám dnes otca, ktorému ste postrádali ako malé dieťa. Aby človek mohol byť šťastný, treba raz a navždy prestať voči iným uplatňovať slovo „povinný“ alebo „musí“.

Buďte sami sebe oným pevným múrom, oporou, podporou, láskou a všetkým, čo človek obvykle hľadá u svojej druhej polovice. Úspešný môže byť iba taký vzťah, v ktorom sa dvaja plnohodnotní ľudia spoja, aby celkom obyčajne spoločne šli životom, aby si spoločne užívali jeho radosti i strasti. Ak by dôvodom vzťahu malo byť riešenie problémov jedného z jeho účastníkov, išlo by len o zbytočnú stratu čas a energie.

Prestaňte vyžadovať a očakávať od iných a milujte sami seba bez výhrad a obmedzení. Vyznajte si lásku a prijmite seba samých takých, akí ste. Uvedomte si, že ste natoľko neuveriteľní a natoľko jedineční, že na svete nie je žiadny iný človek rovnaký ako vy! Vašu jedinečnosť tvoria všetky vaše silné aj slabé stránky. Svet vás ako práve taký unikát stvoril. A keby ste zmenili napríklad len jeden jediný detail, zbavili by ste sa všetkého svojho pôvabu. Máte všetko, čo ku šťastiu potrebujete. Prijmite jednoducho sami seba a poskytnite svojmu vnútornému dieťaťu to, čo tak zúfalo vo svete hľadá.

Ten, kto toto dokáže, je odsúdený na skutočné, nefalšované a nekonečné šťastie!

Zdroj: www.pronaladu.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom