Zákerný Alzheimer: Štyri príznaky, ktoré nás varujú

Zákerný Alzheimer: Štyri príznaky, ktoré nás varujú
Zákerný Alzheimer: Štyri príznaky, ktoré nás varujú shutterstock.com

Objavuje sa už u päťdesiatnikov a mladších. Dokonca v blízkej budúcnosti nám hrozí epidémia tejto choroby. Ako ju včas odhaliť?

Alzheimerova choroba prichádza spolu so starnutím. Mozgové bunky nám začínajú odumierať a náš mozog sa zmenšuje. Ochorenie začína nenápadne a pozvoľne. Jeho zákernosť spočíva v tom, že si ho často mýlime s bežným zabúdaním. A pritom čím skôr odhalíme prvé príznaky, tým skôr alzheimera spomalíme. Ktoré sú tie najčastejšie?

Od stareckého zabúdania sa Alzheimerova choroba líši najmä tým, že postupuje rýchlo:

1. Strata krátkodobej pamäti, človek si nedokáže zapamätať nové informácie.

2. Zhoršenie reči a porucha vyjadrovania.

3. Ťažké rozhodovanie a narušenie úsudku, problémy s abstraktným myslením.

4. V neskorších štádiách prichádza aj neschopnosť postarať sa o seba, vykonávať základné hygienické návyky a objavujú sa tiež zmeny nálad, osobnosti a správania.

Vedci predpokladajú, že v roku 2050 bude Alzheimerova choroba postihovať až sto miliónov ľudí na svete. Lekár tiež varujú, že často pacienti prichádzajú až v pokročilom štádiu, keď majú problémy s bežnými činnosťami.

Zatiaľ síce neexistuje účinná liečba, pri včasnej diagnostike sa však dá priebeh ochorenia ovplyvniť či spomaliť. Okrem liekom je dôležitý náš mozog stále trénovať ako napríklad lúštením krížoviek alebo hlavolamov, hraním šachu, osobnou komunikáciou s ľuďmi. Pomáhajú tiež športy, pri ktorých je potrebné rýchlo sa zorientovať (basketbal, tanec atď.). Podmienkou úspešnej liečby je aj spolupráca i podpora rodiny a dostatočná výživa či hydratácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom