Kniha Thomasa Keneallyho a film Stevena Spielberga Schindlerov zoznam zachytáva skutočný príbeh Oskara Schindlera – nemeckého priemyselníka, ktorý zachránil viac ako 1 200 Židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch.
Knižná predloha vyšla konečne v novom vydaní s veľmi silnou obálkou. Klasika, ktorá nestarne, nájde si miesto v každej knižnici a príbeh sa dotkne každého srdca.
Oskar Schindler bol člen nacistickej strany a neúspešný priemyselník, ktorý prišiel do Poľska s cieľom zbohatnúť. Príbeh sa začína v septembri 1939 a Schindler počas druhej svetovej vojny v Krakove riadil továreň na smaltované výrobky.
Spočiatku mu išlo len o zisk, neskôr začal slušne zarábať, darilo sa mu, no keď videl brutalitu nacistov voči Židom, rozhodol sa konať. S pomocou svojho účtovníka Jicchaka Sterna zostavil zoznam Židov, ktorých zamestnal, čím ich ochránil pred deportáciami do koncentračných táborov. Riskoval vlastný život, podplácal nacistických dôstojníkov a predstieral, že jeho továreň je nevyhnutná pre vojnovú výrobu.
Oskar Schindler tak pred plynovými komorami zachránil vyše tisíc Židov. Je to silné svedectvo o ľudskej odvahe a súcite. Ukazuje, že aj človek, ktorý nebol dokonalý – Schindler bol pôvodne oportunista, bonviván a sukničkár – sa mohol stať hrdinom a urobiť správnu vec.
Schindlerova archa
Vedeli ste, že román sa pôvodne volal Schindler´s Ark, Schindlerova archa: Autor tým odkazoval na Noemovu archu, ktorá v biblickom príbehu zachránila životy, podobne ako Schindler zachránil Židov pred istou smrťou.
Spielberg pri filmovej adaptácii zmenil názov na Schindlerov zoznam, aby sa sústredil na konkrétny zoznam Schindlerových zamestnancov.
Spielbergov film
Steven Spielberg teda v roku 1993 natočil legendárny film „Schindlerov zoznam“, ktorý je považovaný za jeden z najlepších filmov všetkých čias. Získal 7 Oscarov a ďalšie ceny, a v hlavných úlohách sa predstavili Liam Neeson, Ben Kingsley a Ralph Fiennes.
Film natočil čiernobielo, čo zvýraznilo jeho historickú autentickosť.
A najsilnejšou scénou je asi masaker v krakovskom gete, kde Schindler sleduje dievčatko v červenom kabáte – symbol strateného detstva a nevinnosti. Práve tento výjav sa dostal aj na obálku nového vydania knihy Schindlerov zoznam – v pozadí nacisti a Židia, všetko v čiernobielom a v popredí dievčatko v červenom kabátiku…
Milan Buno, knižný publicista
Informačný servis