Začal sa folklórny festival Východná, na otvorení sa zúčastnila aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová

Vychodna.jpeg
Ilustračný obrázok: Ministerstvo kultúry SR

V obci Východná oficiálne otvorili 69. ročník najstaršieho a najvýznamnejšieho folklórneho festivalu na Slovensku. Slávnostné otvorenie tohto prestížneho a tradičného podujatia, ktoré si každoročne na začiatku leta získava srdcia tisícov milovníkov slovenského folklóru, sa uskutočnilo za prítomnosti ministerky kultúry Slovenskej republiky Martiny Šimkovičovej.

Ministerku kultúry privítal starosta obce Východná Pavel Krupa a generálny riaditeľ Národného osvetového centra Erik Kriššák. Martina Šimkovičová, oblečená v tradičnom myjavskom kroji, symbolicky podčiarkla význam a krásu slovenských ľudových tradícií. Pozrela si úvodné predstavenie festivalu s názvom Korene v podaní Iconito & FS Zemplín.

Vyzdvihla bohatstvo slovenského folklóru a jeho nezastupiteľné miesto v kultúrnom dedičstve našej krajiny. „Folklór je dušou nášho národa, zrkadlom našich koreňov a dedičstvom, ktoré musíme s láskou a hrdosťou odovzdávať ďalším generáciám. Festival Východná je skvostom, ktorý každoročne pripomína silu a krásu našich tradícií a spája ľudí z rôznych kútov Slovenska i zahraničia. S obrovskou radosťou otváram tento ročník a teším sa na chvíle plné hudby, tanca a ľudovej tvorivosti,“ uviedla ministerka Martina Šimkovičová.

Počas festivalu, ktorý potrvá až do 7. júla 2024, sa návštevníci môžu tešiť na bohatý program plný vystúpení folklórnych súborov, remeselníckych trhov a rôznych sprievodných podujatí. Východná tak opäť ožije pestrými farbami krojov, melódiami tradičných piesní a nezabudnuteľnou atmosférou, ktorá oslavuje dedičstvo našich predkov.

Prinášame vám aj krátke video, zdroj: TG Martina Šimkovičová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom