Dlhé roky sme to počúvali a možno ešte dlhšie roky sa na to vyhovárali. No a teraz vedci vyvracajú opak.
Nová vedecká štúdia podľa webu Mashable tvrdí, že nič také ako mužský a ženský mozog neexistuje a že namiesto toho je náš mozog nepreklenuteľnou spleťou ženských a mužských prvkov.
Dokonca i v tých častiach mozgu, kde vedci v minulosti predpokladali rozdiely pohlaví, je premenlivosť častejšia než konzistentný výskyt „mužského“ či „ženského“ prvku. Vedci mali pritom k dispozícii cez 1400 snímkov magnetickej rezonancie z rôznych štúdií mužských a ženských mozgov a sústredili sa na oblasti s najväčšími rozdielmi.
Počas prvej analýzy za použitia mozgových skenov si definovali „mužský“ a „ženský“ mozog ako 33 percent najvýraznejších rozdielnych výsledkov v šedej hmote v desiatich oblastiach. Tieto znaky potom hľadali u všetkých skúmaných orgánov. Zistili ale, že iba 6 percent skúmaných mozgov bolo vnútorne súdržných a všetkých desať oblastí v nich odpovedalo buď mužskému alebo ženskému typu. Ďalšia analýza viac ako 600 mozgov ľudí vo veku 18 až 26 rokov zistila, že len 2,4 percent je vnútorne konzistentných, naopak premenlivé znaky nieslo 52 percent skúmaných orgánov.
Inými slovami – existuje len veľmi málo bytostí, o ktorých sa dá povedať, že majú buď mužský, či ženský mozog. A medzi týmito dvoma krajnosťami neexistuje žiadna jasná deliaca čiara. Namiesto toho je v šedej i bielej mozgovej hmote i v podobe neurónových spojení toľko prepojení, že nezmysel nazvať určitou formu mozgu typicky mužskú alebo typicky ženskú.
„Každý, kto pozná súčasné údaje o sexuálne podmienenej odlišnosti mozgov, súhlasí s tým, že nič takého ako zreteľne mužský alebo ženský mozog nie je, rovnako ako neexistuje mužské a ženské srdce,“ podotkla chicagská neurologička Lise Eliot.
Autori novej štúdie tvrdia, že ich zistenia sú v súlade s novou líniou výskumu hormonálnej kontroly mozgového rozvoja. Predtým neurológovia považovali za dôvod sexuálnych rozdielov v mozgu hormóny, ktoré sú špecifické pre určité pohlavie – testosterón mozgu dával mužský aspekt a estrogén ho naopak poženšťoval.
Skutočnosť je ale oveľa zložitejšia. Stále viac dôkazov totiž ukazuje, že mozog sa vyvíja prostredníctvom vzájomného pôsobenia genetických faktorov, vplyvu prostredia a faktorov epigenetických (nad genomom). Všetky pôsobia zároveň a zložito sa vzájomne ovplyvňujú.
Sexuálne špecifické vplyvy nie je pritom možné obmedziť len na estrogén a testosterón, a navyše na ne rôzne oblasti mozgu reagujú rôzne. Aspoň tak tvrdí článok Nature Neuroscience z roku 2011. A vplyv má i životné prostredie a faktory okolia – napríklad prenatálny alebo novorodenecký stres tiež určuje, ako sa bude mozog vyvíjať.
Všetky tieto paralelne procesy môžu objasniť, prečo jednoduché stereotypy o mužských a ženských záujmoch, schopnostiach a inteligencii tak často zlyhávajú na individuálnej úrovni, vysvetľuje Jordan-Young. „Idea jednoliatej mužskej alebo ženskej osobnosti celkom zreteľne nepopisuje skutočných ľudí,“ hovorí vedkyňa. „Popisuje stereotypy, prostredníctvom ktorých neustále porovnáme seba i druhých, ale viac ľudí, ako si uvedomujeme, je zmesou mužského a ženského.“