Aj vy máte pocit, že sa zavodňujete? Ako sa zbaviť tohto nepríjemného stavu?
Pocit nafúknutosti, opuchnuté oči, prsty na rukách, rýchle zvýšenie váhy. To všetko sú prejavy zavodňovania organizmu, ktoré môžeme pozorovať najmä ráno. Čo je za týmto javom a ako si pomôcť? Prezradíme vám niekoľko tipov.
Ako rozoznať zavodňovanie od bežného priberania na váhe?
Pribrať jeden kilogram za jedinú noc je takmer nemožné. Na uloženie pol kila tuku by ste museli prijať o 3500 viac kalórií, ako je odporúčaná denná dávka. To znamená, že na 1,3 kilogramu tuku by človek v jeden deň musel prijať až 10-tisíc kalórií.
Ako je teda možné ráno vstať a vážiť viac ako deň predtým? U celkovo zdravého človeka je zavodnenie a následný prírastok na váhe celkom bežné a väčšinou súvisí s tým čo zjedol – alebo naopak nezjedol. Optimálna rovnováha v tele, zabezpečovaná hormónmi a minerálmi ako sodík a draslík, sa však niekedy naruší a výsledkom môže byť pocit opuchnutosti či nafúknutosti.
Môže za to nadmerné solenie, veľa škrobu a sacharidov
Zavodnenie sa často pripisuje nadmernému množstvu sodíka v jedle. Ten sa nachádza najmä v slaných, spracovaných jedlách a polotovaroch. Sodík je síce pre fungovanie ľudského tela dôležitý, avšak jeho množstvo v krvnom obehu by nemalo prevýšiť určité množstvo. Ak si dáte štedro osolené jedlo (ktoré následne váš krvný obeh zahltí sodíkom), vaše telo sa bude zadržaním čo najviac vody snažiť všetku tú soľ zriediť. No a zadržaná voda sa nasledujúce ráno prejaví napríklad opuchnutou tvárou a rukami.
Za dočasne zvýšenú hmotnosť môžu niekedy aj jedlá bohaté na spracované sacharidy. Ak vaša večera obsahuje najmä cukor a škroby – teda napríklad ak si dáte cestoviny, bielu ryžu a sladený nápoj, odrazí sa to na zvýšenom množstve cukru v krvi, čo následne povedie k uvoľneniu inzulínu. Ak sa ale inzulínu uvoľní veľa, môže to mať za následok zadržiavanie sodíka a tekutín v tele. Konzumácia jedla bohatého na sacharidy teda často vedie k prudkému zvýšeniu hladiny inzulínu, čo môže ísť ruka v ruke so zadržiavaním tekutín. Škroby a cukry a ich podiel na dočasne zvýšenej hmotnosti
Hormonálne zmeny a dočasne zvýšená hmotnosť
Na zadržiavaní vody v tele sa podieľajú aj iné hormóny. U žien sa bežne vyskytujú hormonálne zmeny v rámci menštruačného cyklu – tie sa často prejavia jedným či dvoma kilami navyše po obdobie približne jedného týždňa. Kolísaniu hladiny hormónov sa síce nevyhnete, ale môžete si pomôcť upravením jedálnička.
Ako zabrániť zadržiavaniu vody v organizme?
Dočasný prírastok na váhe spôsobený zadržiavaním vody môžeme ovplyvniť jednoduchou úpravou jedálnička. To ale platí len v prípade, že zadržiavanie vody v tele je naozaj krátkodobý úkaz. Ak je za zadržiavaním vody v tele napríklad iné ochorenie alebo užívanie liekov, je nutné sa o ďalších krokoch poradiť s lekárom.
Zaraďte do jedálnička jedlá v ich čo najprirodzenejšej forme. Vyhnete sa tým nadmernému množstvu sodíka, ktorý sa vyskytuje v spracovaných jedlách. Vyhýbajte sa omáčkam, jedlám rýchleho občerstvenia či koreniu, a pri varení a stole soľ používajte len striedmo.– Eliminujte konzumáciu soli
– Znížte príjem upravených škrobov a cukrov
Nahraďte biely chlieb, bielu ryžu a cestoviny ich celozrnnými verziami. Tým, že je trávenie celozrnných výrobkov pomalšie, nespôsobujú prudký nárast cukru v krvi a výrazné uvoľňovanie inzulínu. Zabudnite na sladené nápoje a pite namiesto nich vodu alebo čaj.
– Nezabudnite na dostatočný príjem vody
Aj keď sa môže zdať, že ďalšie pitie vody je pri jej nadmernom zadržiavaní v tele nezmysel, nie je to tak. Vypitím 6 až 8 pohárov vody denne telu pomôžete zbaviť sa nepotrebnej soli a už zadržiavanej tekutiny.
– Doplňte si draslík
Prítomnosť draslíka je nevyhnutná na udržanie telesných tekutín v rovnováhe, ale ľudia na to často zabúdajú. Snažte sa preto tento minerál, ktorý je súčasťou najmä ovocia a zeleniny, pravidelne zaraďovať do vášho jedálnička.