Za vašu pažravosť môže tento prekvapujúci fakt!

Prejedanie sa, pažravosť, jedlo, výživa, koláče, sladkosti, maškrtiť
Za vašu pažravosť môže tento prekvapujúci fakt! Thinkstock

Vedci s použitím špeciálnej mobilnej aplikácie sledovali stravovacie návyky 150 dobrovoľníkov. Väčšina konzumovala potravu počas dňa v úseku pätnásť a viac hodín.

Ľudia, ktorí menej spia, prijímajú viac potravy. Tvrdia to americkí vedci, ktorí sledovali stravovacie návyky 150 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Pomohla im pritom špeciálna mobilná aplikácia, ktorou mali účastníci výskumu počas troch týždňov fotografovať všetky jedlá a nápoje v ich jedálničku. Analýza získaných údajov ukázala, že väčšina dobrovoľníkov konzumovala potravu počas dňa v úseku pätnásť a viac hodín, pričom 25 percent celkového množstva kalórií prijala pred obedom a viac ako 35 percent po 18:00. Potravu pritom neprijímali iba vtedy, keď spali. Vedci štúdiu publikovali v magazíne Cell Metabolism.

Kávu pijeme ráno a alkohol večer

Aplikácia, ktorú nazvali MyCircadianClock, mala podľa vedcov minimálny vplyv na to, čo dobrovoľníci jedli a pili. Na rozdiel od iných totiž vymazávala dáta hneď, ako ich zaslala na server. Účastníci výskumu tak nemohli vidieť svoje záznamy, čo by ich mohlo presvedčiť, aby upravili svoje stravovacie návyky. Dáta, ktoré vďaka aplikácii vedci získali, im ponúkli nielen informácie o tom, čo dobrovoľníci konzumovali, ale tiež za akých okolnosti – pri počítači, v posteli, pred televíziou alebo na ulici. Ukázalo sa pritom, že kávu dobrovoľníci pili skôr ráno, zatiaľ čo alkohol skôr večer. Čokoláda a iné sladkosti sa v jedálničku objavovali po 10:00 až do konca dňa.

6 ranných trikov: Takto nakopnete metabolizmus za pár minút!

Veľa ľudí si myslí, že jedia tri jedlá a jednu či dve drobnosti medzi desiatou a dvanástou hodinou, no zistili sme, že väčšina roztiahla príjem kalórií na príliš dlhý čas,“ priblížil výsledky Satchidananda Panda zo Salk Institute for Biological Studies v kalifornskom meste La Jolla. Podľa výskumníka problém konzumácie jedla a nápojov roztiahnutej na väčšinu prebdetých hodín spočíva v tom, že to pomýli biologické hodiny a vzniká predispozícia na obezitu, cukrovku, vysoký cholesterol, choroby pečene a srdcovo-cievne ochorenia.

Podľa vedcov stačí menej jesť

Vedci následne požiadali osem dobrovoľníkov s nadváhou, ktorí prijímali potravu v úseku 14 hodín počas dňa, aby tento čas znížili na desať až jedenásť hodín. Po 16 týždňoch u účastníkov zaznamenali zníženie hmotnosti nadváhy o 3,5 percenta. Dobrovoľníci tiež uviedli, že ich spánok sa zlepšil a mali viacej energie. „Toto naznačuje, že skoršia večera a vyhýbanie sa jedlu minimálne pár hodín pred spánkom môže pomôcť lepšie spať,“ vysvetlil Panda. Hoci dobrovoľníci nemenili obsah jedálnička, podľa výskumníka zmenšenie časového úseku, keď jedli, malo za následok zníženie množstva prijatých kalórií, čo mohol byť dôvod schudnutia.

5 najväčších hriechov počas chudnutia! Ako ich prekonať?

Hoci vedec upozorňuje, že táto štúdia bola malá na to, aby ponúkla konečné závery, upravenie stravovacích návykov podľa dávneho režimu, keď sa 12 hodín spalo a 12 bdelo, môže podľa neho znížiť riziko vzniku vážnych chorôb. „Ľudia a zvieratá žili milióny rokov s režimom stravovania a pôstu počas dňa. Tým sme si vytvorili časový systém alebo denné hodiny, ktoré zapínajú a vypínajú gény v určitej chvíli počas dňa, a tak ladia našu psychiku a metabolizmus,“ uviedol Panda, ktorý s výskumom stále pokračuje. Záujemcovia a záujemkyne si spomínanú aplikáciu môžu stále stiahnuť, a tak sa doň zapojiť.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.huffingtonpost.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom