Za nespavosť môže aj zlá voľba jedla pred spánkom

Za nespavosť môže aj zlá voľba jedla pred spánkom
Za nespavosť môže aj zlá voľba jedla pred spánkom Foto: ilustračné, GettyImages

Nie je tajomstvom, že niektoré potraviny môžu podnecovať alebo naopak upokojovať našu myseľ a telo. Či už ste zaprisahaná nočná sova, alebo radi ľahnete skoro, vyhýbanie sa určitým druhom ovocia, zeleniny a ďalších jedál pred spaním môže mať pozitívny vplyv na kvalitu vášho spánku.

Niektoré z nás večer chytí chuť na všetko možné, a pretože vieme, že po zemiačikoch alebo čokoláde sa nespí veľmi dobre, siahneme radšej po zdravej alternatíve. Ovocím a zeleninou predsa nejde nič pokaziť, hovoríme si. Ale to je omyl. Aj tu sa nájdu druhy, ktoré môžu mať fatálny vplyv na kvalitu spánku.

1. Citrusy

Za nespavosť môže aj zlá voľba jedla pred spánkom
Za nespavosť môže aj zlá voľba jedla pred spánkom

Citrusové plody, ako sú pomaranče, grapefruity, mandarínky a citróny, sú známe svojou vysokou hladinou vitamínu C a antioxidačnými vlastnosťami. Bohužiaľ obsahujú aj kyselinu, ktorá často spôsobuje pálenie záhy a nepríjemné tráviace problémy. Konzumácia citrusových plodov pred spaním môže byť spojená s ťažkosťami pri zaspávaní a nespavosťou.

2. Banány

Banány sú chutné a zdravé, ale ich vysoký obsah dráždivej látky známej ako tryptofán môže zvýšiť hladinu serotonínu a melatonínu, čo sú hormóny spojené s reguláciou spánku. Zatiaľ čo pre niektorých ľudí je to prínosné, u iných to spôsobuje nepokojný spánok.

3. Paradajky

Paradajky obsahujú kyselinu listovú a tyramín, čo sú látky, ktoré napomáhajú stimulovať mozog a sťažujú zaspávanie. Navyše môžu spôsobovať pálenie záhy u ľudí náchylných na tento problém.

4. Zeler

Aj keď zeler môže byť skvelým doplnkom stravy, je známy svojim diuretickým účinkom, čo znamená, že zvyšuje potrebu močenia. To následne prerušuje spánok tým, že namiesto do krajiny snov budete utekať na toaletu. Rovnako tak môže pôsobiť aj melón s vysokým obsahom vody alebo šalátová uhorka.

5. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje kofeín, a hoci je ho v ňom menej ako v káve, stále môže stimulovať nervový systém. Odporúča sa obmedziť konzumáciu akéhokoľvek kofeínového nápoja pred spaním, aby sa zabezpečilo pokojné zaspávanie. Takže žiadna káva, niektoré sladené malinovky a ani čierny čaj.

6. Pálivá paprika

Ostrá paprika môže zvyšovať telesnú teplotu a podnecovať produkciu endorfínov, čo vám síce vleje krv do žíl, ale spánok rozhodne neprivolá. Rovnako tak pôsobia chilli a iné pikantné pochutiny.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom