Realitná agentka a developerka Zhang Xin vyrastala v chudobe a od svojich 14-tich rokov bola nútená k ťažkej práci v miestnej továrni. Dnes sa jej majetok šplhá do výšin – na konte má viac úspor ako Donald Trump, Steven Spielberg či Oprah Winfrey.
Meno podnikateľky Zhang Xin nie je vo svete neznámym pojmom. Úspešná developerka a obchodníčka s nehnuteľnosťami v rebríčku najbohatších žien na svete, ktoré sa k úspechu vypracovali vlastnou zásluhou, obsadila siedme miesto. Magazín Forbes jej majetok odhaduje na 3,6 miliárd dolárov – až o 800 miliónov viac, než koľko má na svojom konte známa milionárka Oprah Winfrey. Život šikovnej Číňanky však nebol vždy dláždený zlatom a úspechom.
[captionid=“attachment_49874″align=“alignright“width=“640″]www.telegraph.co.uk[/caption]Zhang sa narodila v Pekingu krátko pred Veľkou kultúrnou revolúciou diktátora Mao Ce-tunga (1966 – 1976), počas ktorej vzdelaných ľudí posielali na polia na „prevýchovu“. Nevyhli sa jej ani jej rodičia, ktorí sa po návrate do Pekingu museli predierať chudobou a biedou. „Narodila som sa a vyrastala tu v čase, keď bolo mesto veľmi tiché – žiadne autá, obchody, pouličné osvetlenie, stroje. Ľudia vtedy jazdili len na bicykloch,“ spomína 47-ročná Zhang.
Keď mala 14 rokov, s mamou sa presťahovali do Hongkongu, kde päť rokov pracovala v továrni na výrobu hračiek, elektroniky a oblečenia. V zle platenom zamestnaní sa snažila ušetriť čo najviac peňazí na štúdium v Anglicku. „V Hongkongu som bola imigrantkou bez vzdelania, zázemia, nedokázala som sa dorozumieť ich lokálnym dialektom a všetko bolo nesmierne ťažké.“ Po piatich rokoch sa jej však podarilo našetriť dosť peňazí na kúpu letenky do Londýna a jazykový kurz.
Netrvalo dlho a Zhang začalo svitať na lepšie časy – získala štipendium na štúdium ekonomiky na univerzite Cambridge a po jej dokončení sa zamestnala v Goldman Sachs v New Yorku. Namiesto toho, aby si vychutnávala pohodlný život v USA a prvé zaslúžené cifry na svojom účte, sa však Zhang rozhodla vrátiť do Pekingu, kde neskôr spoznala aj svojho terajšieho manžela Pana Shiyiho. Spolu s ním v roku 1995 založila spoločnosť SOHO China – dnes už najväčšiu developerskú spoločnosť v celej Číne, ktorá sa postarala o architektonickú tvár moderného Pekingu.
„Ľudia neustále vzrušene hovorili o tom, ako zmeniť Čínu, bolo to intelektuálne veľmi energické obdobie. Cítila som, že táto krajina sa posúva a chcela som byť toho súčasťou,“ odôvodnila Zhang svoj návrat do Číny.
SOHO China je dnes najväčším developerom nehnuteľností v krajine, ktorého projekty sa v Pekingu a Šanghaji rozprestierajú na závratnej ploche 5,2 miliónov metrov štvorcových. Z mnohých projektov sa stali známe pamätihodnosti a povinné zastávky pre turistov.
„Myslím, že ženy našej generácie, ktoré si prešli Veľkou kultúrnou revolúciou, zažili útrapy, pochádzali odnikiaľ a zrazu videli v Číne veľkú príležitosť, tak sa jej jednoducho chopili,“ hovorí podnikateľka. Z 24 milionárok, ktoré sa dostali do prestížneho zoznamu Forbes, totiž až štvrtina pochádza z Číny.
Žena, ktorej názory na podnikanie, architektúru a aktuálne dianie na sociálnej sieti Weibo sleduje vyše päť miliónov fanúšikov, sa však nohami drží pevne pri zemi. Aj napriek bohatstvu svojmu 14-ročnému synovi navrhla, aby si našiel prácu v McDonalde alebo KFC, kde mu však oznámili, že na prácu je zatiaľ príliš mladý.
„Nie je ľahké byť v koži mojich synov, ale snažíme sa zo všetkých síl, aby viedli čo najnormálnejší život. Čo sa týka peňazí, som na nich veľmi prísna. Kým o peniaze nežiadajú, žiadne im nedávam, takže okrem nutných platieb, ako napríklad za obed v škole, nemajú žiadne vreckové navyše. Aj tak sa to stále vôbec nedá porovnať s prostredím, v ktorom som vyrástla ja,“ dodala úspešná milionárka.
http://edition.cnn.com