Určite väčšina z nás vie, že zdravá vyvážená strava je pre nás nesmierne dôležitá najmä v rannom veku. Na niektoré druhy jedál si však treba dať obzvlášť pozor.
Podľa výskumu, ktorý sledoval viac ako 500-tisíc detí, môže konzumovanie jedál z rýchleho občerstvenia ovplyvňovať imunitu.
Ak sa deti stravujú v rýchlom občerstvení tri razy do týždňa, môže to viesť k astme a ekzému, tvrdia vedci.
Vyplynulo to z výskumu zameraného na civilizačné choroby a stravovacie návyky, ktorý sledoval viac ako 500-tisíc detí pochádzajúcich z viac ako 50 krajín. Deti, ktoré konzumovali napríklad burgery, riskovali okrem astmy a ekzému aj svrbiace či slziace oči.
Prečítajte aj: Čo dať deťom na desiatu do školy?
Strava z rýchleho občerstvenia má totiž často vysoký obsah nasýtených a trans-mastných kyselín, ktoré môžu ovplyvňovať imunitu. V štúdii sa uvádza, že deti v mladšom tínedžerskom veku, ktoré jedli v rýchlom občerstvení najmenej tri razy do týždňa, mali o 39 percent vyššie riziko vzniku silnej astmy.
Dajte deťom radšej ovocie
U detí vo veku šesť a sedem rokov sa toto riziko zvýšilo o 27 percent. Časopis Thorax uvádza, že predísť tomu možno konzumovaním veľkého množstva ovocia, ktoré je bohaté na antioxidanty a iné prospešné zlúčeniny.
Najmenej tri porcie ovocia týždenne znižujú riziko vzniku silnej astmy, ekzému, prejavov alergickej nádchy a svrbenia či začervenania očí o 11 až 14 percent.
„Ak rýchle občerstvenie a prejavy astmy – nádcha, svrbenie a začervenanie očí spolu súvisia, potom majú výsledky zásadný význam pre zdravie verejnosti. Konzumácia jedál z rýchleho občerstvenia totiž celosvetovo narastá,“ vyjadrili sa autori štúdie, Innes Asher z univerzity v Aucklande na Novom Zélande a Hawel Williams z univerzity v britskom Nottinghame.
Astmatici nemajú špeciálne diéty
Ľudia trpiaci astmou vo všeobecnosti nemusia držať zvláštnu diétu. Niektoré potraviny, ako napríklad kravské mlieko, vajcia, ryby, mäkkýše, výrobky z kvasníc či určité farbivá a konzervačné látky však môžu príznaky astmy zhoršiť.
Prečítajte si aj: Poruchy príjmu potravy u detí: Môžu za to rodičia?
Podľa Malayky Rahman z organizácie Asthma UK spomínaný výskum nasvedčuje tomu, že zdravá strava môže prispieť k zníženiu rizika vzniku astmy.
„Dôkazy naznačujú, že vitamíny a antioxidanty v čerstvom ovocí a zelenine môžu napomôcť pri liečbe astmy. Naša organizácia preto astmatikom odporúča jesť vyváženú stravu, ktorá zahŕňa denne päť porcií ovocia a zeleniny, najmenej dva razy do týždňa ryby a najmenej raz do týždňa strukoviny,“ dodala Rahman. V súčasnosti sa na astmu celosvetovo lieči asi 300 miliónov ľudí, na Slovensku ňou trpí okolo 150-tisíc ľudí.