Osemdesiatročná umelkyňa si vyslúžila poctu najmä vďaka jej mierovým aktivitám.
Japonskej umelkyni a mierovej aktivistke Yoko Ono udelili čestné občianstvo Reykjavíku. Primátor hlavného mesta Islandu Jón Gnarr povedal, že sa tak rozhodli práve pre jej mierové aktivity.
„Yoko Ono svojou výraznou činnosťou osvietila Reykjavík svetlom mieru. Je to pre nás veľká pocta, udeliť jej čestné občianstvo mesta. Jej prínos pre mier a ľudské práva je skutočne jedinečný,“ vyhlásil. Ono vo svojej ďakovnej reči povedala, že ju toto uznanie posilní, aby vo svojej práci pokračovala i naďalej.
„Ďakujem vám, že ste mi udelili čestné občianstvo Reykjavíku. Je to skutočne veľká pocta. Zároveň ma nesmierne povzbudzuje, aby som pokračovala v prospešnej činnosti. John (Lennon, jej bývalý manžel, pozn. SITA) a ja sme verili v Nutopiu, ktorá by z nás urobila obyvateľov jedného sveta. Vo vnútri tohto sveta existuje krajina našich sŕdc, ktorá nás ohrieva a ktorá žiari pravdou a krásou. Jej meno je Island. Vždy keď túto krajinu navštívim, pripomeniem si, čo je v živote podstatné a teda aj najdôležitejšie. Ďakujem, ďakujem, ďakujem vám za to, že ste, akí ste,“ vyjadrila sa Ono.
Osemdesiatročná Yoko Ono sa venovala podpore mieru a boju za ľudské práva aj so spomínaným bývalým manželom Johnom Lennonom už na konci 60. rokov minulého storočia. Usporadúvali mierové akcie a pochody. Známy je aj ich protest s názvom Bed-In for Peace, kedy strávili niekoľko dní v posteli v hotelovej izbe v Amsterdame a tiež v Montreale.
Spolu s priateľmi tak demonštrovali význam mieru vo svete. V Montreale nahrali tiež pieseň Give Peace A Chance, ktorá sa stala akousi hymnou protivojnového hnutia. Ono od roku 2002 každé dva roky venuje ocenenie s názvom LennonOno Grant for Peace. V roku 2008 ho venovala práve Islandu, kde tiež dva roky pred tým dala postaviť Imagine Peace Tower, pamätník pre Johna Lennona.
Informácie pochádzajú z webových stránok www.nme.com a en.wikipedia.org.