Vyvážené zdravé raňajky vás nabijú energiou a zbavia nepríjemných pocitov v žalúdku. Toto sú najužitočnejšie potraviny na raňajky

Vyvážené zdravé raňajky vás nabijú energiou a zbavia nepríjemných pocitov v žalúdku. Toto sú najužitočnejšie potraviny na raňajky
Vyvážené zdravé raňajky vás nabijú energiou a zbavia nepríjemných pocitov v žalúdku. Toto sú najužitočnejšie potraviny na raňajky Foto: ilustračné, GettyImages

Správnym štartom do nového dňa si jednak zaistíte lepšiu sústredenosť pri všetkej dennej práci, jednak dávate šancu zdravej výžive.

Čo to vlastne znamená, „zdravé raňajky“? Laurentine Ten Bosch, výživová poradkyňa a producentka filmov „Na jedle záleží“ a „Hungry for change“, na túto otázku odpovedá: „Zdravé raňajky by mali obsahovať jednak rastlinné bielkoviny a tuky, čo nám na dlhú dobu zaistí pocit sýtosti, jednak vitamíny skupiny B, aby sme si počas celého dňa udržali energiu“.

Organické vajcia

Čo sú organické vajcia? Na rozdiel od vajec znesených sliepkami vo voľnom výbehu pochádzajú organické vajcia od sliepok, ktoré boli kŕmené organickou stravou. Má sa tu na mysli krmivo prosté predovšetkým všetkých chemických prísad. Také vajcia sú bohaté na Omega-3 mastné kyseliny. Vajcia sú príkladne za vyváženou potravinou, pretože žĺtok obsahuje vhodné tuky, vitamíny skupiny B vrátane cholínu, vhodné na výživu mozgu, plus bielok, ktorý je plnohodnotným proteínom.

Papája

Tropické ovocie obsahujúce enzým papaín schopný štiepiť proteíny. Papája je veľmi chutná, má vysoký obsah vitamínu C, a vyznačuje sa protizápalovými účinkami blahodárne pôsobiacimi na tráviaci systém. Pre deti môžeme ako desiatu pripraviť v mixéri krém z papáje a jogurtu, alebo pridať mrazenú papáje do smuzi.

Semienka chia

Tiež chia sú hodnotným zdrojom bielkovín, ktoré vás zasýtia na celé dopoludnie. Tieto supersemienka sú bohaté na nenahraditeľné mastné kyseliny, železo a vitamíny skupiny B. Zmiešajte ich s mandľovým a kokosovým mliekom, nechajte cez noc stáť a ráno pridajte obľúbené oriešky a ovocie. Získate ľahké a výživné raňajky.

Banány

Vegetariáni pokladajú banány za svojho najlepšieho priateľa hneď po avokáde. Banány obsahujú draslík, ktorý podporuje činnosť nervovej sústavy. Bol v nich tiež zistený tryptofán – východisková aminokyselina serotonínu, hormónu dobrej nálady. Okrem toho banány obsahujú vitamín B6, dôležitý pre činnosť nervového systému.

Aktivované orechy

To sú orechy, ktoré boli po nejakú dobu namočené vo vode. Dajú sa potom ľahšie čistiť a predlžuje to ich čerstvosť. Orechy sú bohaté na bielkoviny, tuky, minerály aj vitamíny. Pokiaľ nemáte na raňajky dosť času, sú orechy tým najlepším variantom, ktorý môžete zjesť v behu. Najvhodnejšie sú mandle, vlašské orechy, para a kešu orechy.

Morské riasy a klíčky

Spirulina a chlorela, pšeničné klíčky a zelené výhonky jačmeňa, to sú na raňajky tie najlepšie potraviny! Tieto produkty, bohaté na rastlinné bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny skupiny B, minerály a vlákninu odkysľujú organizmus a nabíjajú jeho bunky k skvelému začiatku dňa. Skúste pridať jednu lyžičku jemne rozdrvenej zelene do smuzi alebo čerstvej ovocnej šťavy.

Jogurt

Jogurt je skutočnou fontánou zdravia. Kvalitný biely jogurt obsahuje v 100 gramoch 3,8 g tukov, z toho 2, 7 g nasýtených mastných kyselín. Je zdrojom plnohodnotných bielkovín, neobsahuje pridaný cukor a je v ňom minimum soli. Baktérie Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus sú veľkými pomocníkmi nielen pre tráviaci systém, ale aj pre ľudskú imunitu. Spojte jogurt s obyčajnými vločkami a získate výživné a zdravé raňajky, ktoré vám dodá energiu na celé dopoludnie.

Zdroj: www.prokondici.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom