Výstava Flowers - Andy Warhol a Igi Brezo

Výstava Flowers
FOTO: Zoya Museum

Výstava Flowers je výberom z tvorby dvoch autorov Andyho Warhola(* 1928 – † 1987)  a Igiho  Breza. (*1965), ktorých spája spoločná vášeň pre maliarske umenie.

Andy Warhol sa zaraďuje medzi najúspešnejších amerických umelcov a vedúcu osobnosť umeleckého smeru pop-art, jeho obrazy, serigrafie, kresby a výtvarné objekty sa nachádzajú temer vo všetkých významných galériách a múzeách sveta. Zoya Museum má jedinečnú kolekciu Warholovych diel ktorú sa snaží odprezentovať aspoň časť roka doma na Slovensku, keďže väčšinu času je vystavená v zahraničných múzeách.

Výstava Flowers
Zdroj foto: Zoya Museum

Časť zbierky sa teraz vrátila z Tretykovskej galérie v Moskve, časť bola vystavená v Art Gallery of Ontario v Toronte a začiatkom novembra sa presunula do Aspen Art Museum. Na výstave v Zoya Museum môžeme vidieť portfólia serigrafii Flowers (1970) a Ten Portraits of Jews of Twentieth Century (1980).

Výstava Flowers
FOTO: Zoya Museum

Autor Igi Brezo vystavuje v Zoya Museum prvý krát a v múzeu je výber z jeho tvorby za posledných niekoľko rokov. Vo väčšine obrazov je jeho inšpiráciou príroda a symbióza s ňou, diela vynikajú svojou farebnosťou a od jasných až po tlmené farby vytvárajú atmosféru, ktorá nám má pripomenúť nezabudnuteľne kúzlo prírody. Konkrétna krajina na obrazoch nie je popisná, atmosféru krajiny vidíme v štruktúre tvarov, v náznakoch prírodných prvkov a v spleti rastlín a stromov. Cítime iba rytmus tvarov a farieb, Igi Brezo sa sústredil na osobné vyjadrenie prírodnej scenérie, podporil ju pastóznou maľbou, štruktúrou tvarov a použil to ako odrazový mostík pre osobnú obrazotvornosť. Ďalšie diela na výstave majú sakrálny námet, obraz Nad nami je portrét Krista vzhliadajúceho z výšky na nás a naše činy, jeho tvár vystupuje z tmavého pozadia a pastózne ťahy štetca dodávajú tvári charakter a prísnosť, zároveň ale z obrazu plynie pocit pokoja a dôstojnosti.

Výstava Flowers
Zdroj foto: Zoya Museum

Igi Brezo používa pre svoju maľbu platná rôznych veľkosti, akrylové farby, niekedy s použitím prímesi, ktoré dávajú farbe rôznu hustotu, priehľadnosť alebo lesk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom