Vyskúšali ste už prírodné liečenie zápalu močového mechúra?

Zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra a močových ciest je časté ochorenie, ktoré najviac postihuje ženy.

Zápal močového mechúra
https://www.gettyimages.com

Muži sa za svoj život so zápalom močových ciest stretnú zriedka, zato ženy, obzvlášť niektoré, to majú takmer ako sezónnu záležitosť.
Dôvodom ochorenia je anatomická blízkosť urogenitálneho traktu a konečníka, u žien vďaka kratšej močovej trubici a celkovej náchylnosti. Z 80% je vyvolaná baktériou Escherichia coli, ktorá normálne žije v našom zažívacom trakte. Je to pre človeka prospešná a aj nevyhnutná baktéria, ktorá sa stará o to, aby sa nám v črevách nepremnožili nášmu zdraviu nebezpečné baktérie.

No keď sa dostane do močového ústrojenstva, spôsobuje problémy. Baktérie sa do močového mechúra dostanú proti prúdu moču cez močovú trubicu. Ak nepijete dostatok tekutín a mechúr nie je dostatočne preplachovaný, baktérie sa tu usadia a množia sa.

Ďalšími príčinami vzniku zápalu býva pohlavný styk, zadržiavanie moču, tehotenstvo, menopauza, cukrovka a prechladnutie.

Toto sú typické prejavy zápalov močových ciest:

  • časté močenie
  • bolesť v oblasti močového mechúra
  • malé množstvo moču
  • pálivé pocity pri močení
  • zmena farby moču
  • bolesti v oblasti panvy
  • horúčka nevoľnosti a zvracanie
  • Pri týchto príznakoch zápalu je potrebná okamžitá akcia, aby sa zápal nerozšíril až do obličiek a preto sa odporúča vyhľadať lekára .  Ak máte ranný rituál pitia hrnčeka čiernej kávy, tak na to pri zápale močových ciest radšej zabudnite. A tiež na čierny, zelený čaj a vôbec všetky nápoje obsahujúce kofeín. Ten totiž dráždi močový mechúr, čo je počas zápalu veľmi nežiaduce, príznaky sa potom môžu zhoršovať. Takže keď si doprajete rannú kávu, možno vám to na chvíľu urobí dobre po duši, ale po tele, zvlášť v okolí močového mechúra, žiadna sláva.Ak netrpíte silnými príznakmi,  tieto tipy možno dobre používať ako prevenciu :

Skúste jablčný ocot

Jablčný ocot je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálov, ktoré dokážu zabrániť baktériám sa v močových cestách usadzovať a množiť. Ak vás trápi zápal, môžete použiť jablčný ocot ako prírodné antibiotikum proti vzniknutej infekcii.

Postup:

Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu do pohára vlažnej vody. Môžete pridať aj čerstvú citrónovú šťavu a dochutiť ju medom. Dobre premiešajte a vypite. Túto šťavu pite 2x denne po dobu niekoľkých dní. Ak sa nedostaví do 3 dní zlepšenie, vyhľadajte lekára.
Brusnicový džús

Látky obsiahnuté v brusniciach, konkrétne proanthokyanidíny, bránia baktériám zachytiť sa na stenách močového mechúra. Brusnicový džús má mierne antibiotické účinky. Pite polovicu pohára (1 dcl) brusnicového džúsu denne ako prevenciu infekcie, najlepšie nariedeného s 1 dcl vody.

Ak už infekcií trpíte, potom by ste mali vypiť 3 až 4 poháre brusnicového džúsu denne. Tým zabránite, aby sa infekcia rozšírila. Vyberajte vždy džúsy neprisladzovaný lebo cukor zápaly naopak podporuje. Keď mu nenájdete vhodnú kvalitu džúsu, kúpte si brusnicový extrakt. Nepite brusnicový džús, ak máte problémy s obličkovými kameňmi.

Obklad z esenciálnych olejov
Tee tree olej, borievkový olej a santalový olej majú antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové vlastnosti, ktoré napomáhajú boji s baktériami pri infekciách, vrátane infekcií močového mechúra. Zmiešajte 10 kvapiek tee tree oleja s rovnakým množstvom borievkového oleja a oleja zo santalového dreva a natierajte si touto olejovou zmesou oblasť panvy v blízkosti močového mechúra denne po dobu 3 až 4 dní. Tento obklad bude pôsobiť proti bolesti močového mechúra.

Čučoriedky

Čučoriedky obsahujú látky obmedzujúce rast baktérií, vrátane tých spôsobujúcich zápaly močových ciest. Antioxidanty v čučoriedkach posilňujú imunitný systém. Zjedzte šálku čerstvých čučoriedok každé ráno na raňajky. Môžete si ich pridať do smoothie alebo kaše. Pravidelné zahrnutie čučoriedok do vášho jedálnička aj v podobe bio džúsov bez cukru, je výborným spôsobom, ako infekciám močových ciest a mechúra účinne predchádzať.

Čaj z cesnaku

Na zápal je výborný čaj z cesnaku. Rozmixujte 1-2 strúčiky cesnaku do pohára teplej vody a užívajte niekoľkokrát denne. Tak získa váš organizmus antibiotikum v prírodnej forme.

Sedacie kúpele

Horúci sedací kúpeľ a horúci kúpeľ nôh sú súčasťou liečby. Nakvapkajte 10 kvapiek tee tree oleja do kúpeľa a nechajte pôsobiť po dobu 10 minút. Kúpeľ si môžete urobiť aj s 2 hrsťami morskej soli raz až dvakrát denne. Spočiatku má byť voda teplá asi 35 stupňov Celzia, teplotu vody postupne zvyšujeme, až dosiahneme 45 stupňa Celzia. Vydržíme to asi 5 minút a potom sa premiestnime rýchlo do postele. Pozor táto procedúra nie je vhodná pre osoby so srdcovými problémami.

Pri každom zápale a infekcii je dôležitou časťou liečby posilniť imunitný systém , aby sa telo čo najrýchlejšie a bez veľkej straty energie uzdravilo. Držte sa teple, hlavne nohy a veľa odpočívajte a spite vo vyvetranej miestnosti v čistých perinách. Nezadržujte močenie, pretože čím dlhšie je moč v mechúre, tým ľahšie sa baktérie rozmnožia. Nenoste nepriedušnú tesnú bielizeň. Dodržujte hygienické návyky, po toalete sa utierajte spredu dozadu, nikdy nie naopak a umývajte si ústia močovej trubice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom