Vyskúšajte tieto bylinky a skroťte pálenie záhy prírodnou cestou

Vyskúšajte tieto bylinky a skroťte pálenie záhy prírodnou cestou
Vyskúšajte tieto bylinky a skroťte pálenie záhy prírodnou cestou Foto: ilustračné, GettyImages

Trápi vás často pálenie záhy? Tento zdravotný problém môžete vyriešiť aj bez pastiliek alebo nápojov z lekárne. Vyskúšajte bylinky, ktoré vám pomôžu podobne ako liečivá a sú úplne prírodné!

Pálenie záhy dlhodobo trápi asi desatinu populácie. Najčastejšie súvisí s nezdravým stravovaním, kedy preplnený žalúdok produkuje viac tráviacich kyselín, ktoré sa potom vlievajú späť do pažeráka a dráždia ho.

Väčšinou ide iba o nepríjemný pocit podráždenia, ktorý za krátku dobu odznie, prípadne človek má horkú chuť v ústach alebo začne chraptieť, pretože mu šťavy zasiahnu aj hlasivky. Ak je však pálenie záhy dlhodobý problém, môže pažerák trvalo poškodiť. S tým vám ale pomôžu bylinky!

1. Rasca

Rasca pomáha proti nadúvaniu a zápalu. Možno si ešte spomeniete, ako ste z neho spoločne s feniklom robili pre svoje deti odvar na domácu liečbu plynatosti. Cenné zložky v rasci totiž stimulujú trávenie. Rasca má výrazné účinky proti nadúvaniu, dokáže tiež potlačiť zápal tráviaceho traktu a má antimikrobiálne účinky.

2. Nechtík lekársky

Nechtík má protizápalové, protibakteriálne a hojivé vlastnosti. Pomáha znižovať zápaly sliznice žalúdka a podporuje hojenie rán. Na prípravu čaju zalejte 1-2 lyžičky sušených kvetov nechtíka šálkou vriacej vody. Nechajte lúhovať 10-15 minút, potom sceďte. Môžete vypiť 2-3 šálky denne.

3. Mäta pieporná

Mäta pieporná má chladivé účinky a pomáha upokojiť podráždený žalúdok. Môže tiež uvoľniť svaly tráviaceho traktu a znížiť nadúvanie. Pripravte si čaj zaliatím 1-2 lyžičiek sušených lístkov mäty šálkou vriacej vody. Nechajte lúhovať 5-10 minút a potom sceďte. Vypite 2-3 šálky denne.

4. Sladké drievko

O sladkom drievku je všeobecne známe, že má dobrý účinok na správne fungovanie zažívacieho traktu, zmierňuje totiž kŕče v žalúdku a črevách, a tak pomáha uľaviť od bolesti. Okrem toho dobre pôsobí na dýchacie cesty, má blahodarný vplyv na duševnú rovnováhu aj imunitný systém.

5. Medovka lekárska

U mnohých je cenená predovšetkým vďaka svojej chuti. Jej miesto tak nie je iba v lekárničke, ale aj v kuchyni. Medovkový čaj pomôže so spaním, táto bylina totiž pozitívne pôsobí na ľudskú psychiku. Medovkový sirup je zase skvelý základ pre osviežujúcu limonádu. Dajte si ju napríklad po jedle, pretože jej listy majú upokojujúci účinok na žalúdok a kŕče v črevách, znižuje tak nadúvanie, a navyše naštartuje trávenie.

Zdroj: vlasta.cz, cajovydychanek.cz, www.dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom