Vyrobte si vlastnú mastičku proti celulitíde aj na bolesti chrbta

Chili pre zdravie

Chilli papričky čerstvé aj sušené sa najčastejšie používajú pri varení, aby dodali jedlu šmrnc. Majú ale aj liečivé účinky.

Chili pre zdravie
https://www.gettyimages.com

Fungujú ako prostriedok proti bolesti chrbta, svalov a kĺbov a taktiež vám pomôžu zbaviť sa celulitídy. Pripravte si doma čili mastičku alebo masážny olej..

Chilli papričky alebo tiež kajenské korenie pochádzajú zo Strednej Ameriky. Existuje nespočetné množstvo druhov a odrôd najrôznejších tvarov, farieb i pálivosti. Tú spôsobuje rastlinný alkaloid kapsaicín, ktorý má veľmi priaznivé účinky na náš organizmus.

Pri aplikácii na kožu vo forme masti, oleja alebo tinktúry zmierňuje chilli bolesti pri zápaloch kĺbov a neuralgii trojklaného nervu, hodí sa na natiahnuté a stuhnuté svaly, boľavý chrbát a pomliaždeniny, pomáha pri nervových bolestiach súvisiacich s pásovým oparom i cukrovkou.

Chilli masážny olej na boľavé kĺby a svaly

Ingrediencie

  • asi 12 chilli papričiek
  • asi 300 ml kvalitného oleja

Príprava

Očistené papričky najemno nasekáme, semená neodstraňujeme! Čistý a suchý uzatvárateľný pohár vytrieme vodkou. Do nádoby vložíme čili papričky a zalejeme olejom, musia byť úplne ponorené, najmenej 1 cm po hladinou. Uzavrieme a na tmavom a chladnom mieste necháme macerovať dva až štyri týždne. Každý druhý až tretí deň pretrepeme. Potom prefiltrujeme cez plátno alebo jemné sitko, čili papričky dobre vytlačíme. Skladujeme v chlade, najlepšie v tmavom pohári.

Použitie

Chilli masážny olej používame maximálne trikrát denne, jemne masírujeme boľavé kĺby, natiahnuté svaly alebo pomliaždeniny.

Chilli mastička proti bolesti aj celulitíde

Ingrediencie

  • 300 g bielej lekárskej vazelíny alebo čistej bravčovej masti
  • 30 g sušenej mletej chilli papričky

Príprava

Vazelínu alebo masť rozohrejeme vo vodnom kúpeli na max. 50 °C a nasypeme do nej čili korenie, za stáleho miešania asi 10 minút prehrievame. Zmes zložíme a necháme 24 hodín v chlade. Potom ju opäť zahrejeme na max. 50 ° C, premiešame a cez pančuchu precedíme do malých dózičiek. Masť chránime pred deťmi.

Použitie

Masť sa používa predovšetkým pri artróze, artritíde, na pomliaždeniny a pri bolesti chrbta. Tenkou vrstvou mastičky potrieme postihnuté miesto a jemne votrieme do kože. Môžete tiež prekryť obväzom. Ako zábal (mastičkou potrieme miesto s celulitídou, zabalíme do potravinárskej fólie a necháme pôsobiť asi 35 minút, potom zmyjeme vodou). Procedúra podporuje látkovú výmenu a odbúrava podkožný tuk.

Pozor na pálivosť!

Citlivosť na čili sa u každého človeka líši, preto je nutné najprv vyskúšať masť či olej a tinktúru na malom kúsku kože v obzvlášť bolestivej oblasti.

  • Chilli masť ani olej či tinktúru nikdy nepoužívame na odretú kožu alebo na otvorené poranenia.
  • Po aplikácii si musíme dôkladne umyť ruky teplou vodou a mydlom, alebo používame jednorazové rukavice, aby sme si ju nezaniesli napríklad do oka. Avšak nepríjemná môže byť aj reakcia čili na koži prstov. Môžu páliť. Niekedy je potrebné pomôcť si od pálivosti napríklad mliekom.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom