Dbať na ranné vstávanie sa oplatí, máte viac času aj prispejete ku svojmu zdraviu

Ranne vstavanie spanok zena budik
Foto: ilustračné, GettyImages

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa zvyknú pravidelne vstávať skôr, majú nižšie riziko vzniku ochorení srdca, cukrovky a obezity. Navyše, ranné slnko a svieži vzduch môžu pomôcť zlepšiť náladu a zvýšiť energiu počas celého dňa.

Ranné vstávanie má mnoho výhod. Okrem toho, že stihnete všetko, čo potrebujete cez deň spraviť, prispieva aj k dobrému zdraviu. Ak nie ste z tých šťastných, ktorí sú od prírody rannými vtáčatami, môže byť pre vás vstávanie najhoršou časťou dňa. Prinášame vám však zopár tipov, ako si vstávanie spríjemniť a čo vďaka nemu po zdravotnej stránke získate.

Prvou vecou, ktorú by ste mali po prebudení spraviť, je párkrát sa zhlboka nadýchnuť a poriadne si ponaťahovať celé telo. Najideálnejšie by bolo, keby ste si našli čas na 15-minútové cvičenie. Rozprúdi vám krv v celom tele a nabije vás energiou. Zároveň budete lepšie pripravení na stresové situácie, ktoré vás cez deň čakajú.

Telu sa cez noc minie veľa vody, preto by ste nemali zabúdať doplniť ju hneď po zobudení. Pripravte si pred spaním pohár čistej vody na nočný stolík, a tak na to ráno nikdy nezabudnete.

Raňajky sú základ dňa

Ak si ráno radi spríjemníte kávou, nepreháňajte to s ňou. Priveľa kofeínu môže mať na váš organizmus skôr opačný efekt, ako očakávate. Doprajte si každé ráno výdatné raňajky, skutočne sú hlavným jedlom dňa a nabijú vás energiou, ktorú by ste cez deň len veľmi ťažko dohnali.

Pri raňajkách si môžete v pokoji prečítať noviny a dozvedieť sa nové informácie o dianí doma i vo svete, niečo nové sa naučíte a nielenže potešíte dušu, ale tiež rozhýbete mozog.

Máte problém zobudiť sa a na pomoc ste si pribrali nepríjemný tón budíka? Môže sa vám to v neskoršom veku vypomstiť. Pri každom nepríjemnom prebudení dostane vaše srdce malý šok, ako budík si radšej nastavte obľúbenú pieseň alebo nejakú jemnú melódiu.

Keď zvyknete zaspávať pri televízii, nerobíte najlepšie. Žiarenie z televízie, notebooku alebo smartfónu udržiava mozog v pozore, a preto sa vám môže ťažšie zaspávať. Vypnite svoje zariadenia aspoň hodinu pred uložením sa do postele a radšej si prečítajte knihu alebo strávte čas rozhovormi s partnerom. Nebudete mať divoké sny a váš spánok bude plnohodnotnejší.

Predbehnite kolegov v práci

V minulosti, keď ľudia nepoznali výdobytky dnešnej doby, chodievali spať po západe slnka a vstávali pri východe. Ak vstanete skôr, môžete do práce prísť pred vašimi kolegami. Budete mať čas na prípravu dňa, zbavíte sa pracovného stresu a cez deň na nič nezabudnete.

Okrem toho, ranné vstávanie vám môže pomôcť zlepšiť vaše spánkové návyky. Ak sa zvyknete chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, váš organizmus si vytvorí pravidelný cyklus, ktorý môže zlepšiť kvalitu vašeho spánku a zabezpečiť, že sa budete cítiť odpočatí a plní energie.

Napriek týmto výhodám sa však mnohí ľudia stále zotrvávajú v zvyku vstávať neskoro a tým sa pridávajú k takzvanej nočnej ekonomike, ktorá prekračuje hranice 24-hodinového dňa. Preto je dôležité nájsť si spôsob, ako si udržať pravidelný režim spánku a vstávania a zlepšiť svoje zdravie a celkovú kvalitu života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom