Voňavý kúpeľ vie priam zázračným spôsobom upokojiť a uvoľniť myseľ. Ak máte problémy s večerným zaspávaním či začínajúcim prechladnutím, vyskúšajte nasledujúce recepty.
Pripravíme si vodu do kúpeľa. Postup nájdete tu: Príprava rastlinného kúpeľa – základný recept
Medovkový kúpeľ
Môžeme použiť listy a vňať. Na jednu vaňu vody budeme potrebovať asi 100-150 g drogy. Z čerstvej rastliny môžeme použiť aj viac. Kúpeľom dosiahneme príjemné uvoľnenie, preto je vhodný večer pred spaním. Má príjemnú citrónovú vôňu a odporúča sa pri nervozite, migréne, ale aj proti menštruačným kŕčom. Vhodný je najmä pre unavenú, starnúcu pokožku.
Utišujúci kúpeľ na dobrý spánok
Potrebujeme asi 100 g kvetov rumančeka a 100 g kvetov lipy. Drogy zmiešame, prelejeme vriacou vodou a necháme 20 minút vylúhovať pod pokrievkou. Po scedení tekutinu vlejeme do kúpeľa. Po kúpeli si hneď ľahneme do postele. Kúpeľ je zvlášť vhodný večer, keď sa cítime vysilení, prepracovaní a nervózni. Zároveň uvoľňuje kŕčovitosť a očisťuje pleť.
Z lipového kvetu si môžeme urobiť aj „regeneračný kúpeľ. Zmiešame zápar zo 100 g kvetov lipy s odvarom 100 g koreňa lopúcha a po scedení vlejeme do vane.
Rumančekový kúpeľ
Kúpeľ si pripravíme podľa základného receptu. Na jednu vaňu vody použijeme 150-200 g kvetov rumančeka. Silice z tejto rastliny majú protizápalový, hojivý, upokojujúci a utišujúci účinok. Rumanček býva často zložkou čajových kúpeľových zmesí.
Kúpeľ zo sennej mrvy
Kúpeľ pripravíme odvarom 500 g zmesi na jednu vaňu. Varíme 20 minút. Kúpeľ sa v kozmetike používa na zlepšenie prekrvenia pokožky. Droga obsahuje silice a triesloviny. Senná mrva je zmesou kvetov, listov, semien a klasov, ktoré odpadávajú pri prehadzovaní sena. Zmes má príjemnú vôňu. Kúpeľ dobre pôsobí aj pri začínajúcej chrípke. Po kúpeli sa treba zabaliť do teplej prikrývky a dobre sa vypotiť.