Vláda SR dnes prerokovala správu NKÚ o financovaní MOM

Fb_img_1734545880156.jpg
Ilustračný obrázok: Úrad vlády SR

Vláda SR dnes prerokovala správu NKÚ o financovaní MOM

Ministri sa na dnešnom zasadnutí vlády zaoberali aj prevádzkovaním a financovaním mobilných odberových miest počas pandémie. Prizvanými osobami k tomuto bodu rokovania vlády boli Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19, Ľubomír Solák, prezident Policajného zboru a Jozef Kiss, prezident Finančnej správy Slovenskej republiky. Vzhľadom na závažnosť zistení sa nimi vláda bude zaoberať aj na svojich ďalších zasadnutiach.

Celý systém mobilných odberových miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Pri kontrolnej činnosti sa zistilo, že na ministerstve zdravotníctva neexistujú komplexné dáta o činnosti MOM-iek, pretože došlo k vymazaniu kľúčovej databázy údajov v systéme Moje ezdravie. Táto databáza pritom mala obsahovať najkomplexnejšie dáta o vykonaných testoch a o počte mobilných odberových miest a finančných tokoch na prevádzku týchto ambulantných zdravotníckych zariadení.

Vymazaním databázy sa tak výrazne sťažila akákoľvek kontrolná či následná analytická činnosť v tejto oblasti. Zodpovednosť za vzniknutý stav okrem samotného ministerstva nesú aj jednotlivé rezortné inštitúcie, ako sú regionálne úrady verejného zdravotníctva či Národne centrum zdravotníckych informácií, ktoré nedokázali poskytnúť komplexné údaje o financovaní MOM-iek alebo vykonaných testoch.

Analýzou sa zistilo, že problematické boli aj samotné mobilné odberové miesta a ich prevádzkovatelia. Viac ako desať percent z celkového počtu registrovaných MOM-iek pripadá na osem právnických osôb, ktoré zaznamenali v priebehu roku 2021 medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent. Kým tržby týchto subjektov v rokoch 2019 a 2020 boli blízke nule alebo dosahovali desiatky až stovky tisíc eur, za rok 2021 sa ich tržby vyšplhali rádovo na niekoľko miliónov.

V Národnom registri poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je bezmála 1 300 prevádzkovateľov, ktorí neprevádzkovali žiadne iné zdravotnícke zariadenie, zabezpečovali len mobilné odberové miesta. Ide o viac ako tri štvrtiny všetkých subjektov s registrovaným MOM. Odberové miesta tak zakladali prevažne subjekty, ktoré predtým neposkytovali žiadne zdravotnícke služby.

Niektoré MOM vykazovali neprimerane vysoké priemerné jednotkové výdavky za vykonané AG testy, niektoré dokonca vyberali poplatky za vykonanie testu a vydanie dokladu o výsledku, a to aj napriek tomu, že od štátu dostali finančné prostriedky na prevádzku a aj testy im boli dodané bezplatne prostredníctvom Správy štátnych hmotných rezerv.

Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu odhaduje NKÚ na 317 miliónov eur. Z toho na testy použité v MOM-kách išlo zo štátnych zdrojov podľa odhadu analytikov 237 miliónov.

O správe NKÚ ohľadom procesu vzniku, fungovania a kontroly mobilných odberových miest sme informovali tu: https://damskajazda.sk/nku-system-mobilnych-odberovych-miest-bol-znacne-chaoticky-co-nahravalo-tym-ktori-chceli-na-nefungujucom-systeme-bez-akejkolvek-kontroly-zarobit/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom