BRATISLAVA 2. júla 2018 (DJ/PR) – Poznáte to. Stojíte v predajni pred regálom s fľaškami olivového oleja a pátravým pohľadom prechádzate etikety. Ktorý si vybrať, keď je ich toľko? Poradíme vám, ako na to!
„Medzi olivovými olejmi sú veľké rozdiely. Ich chuť a kvalitu ovplyvňuje krajina pôvodu, lokalita pestovania, odroda olív, zrelosť, spôsob skladovania a spracovania,“ vysvetľuje Michaela Berzediová, odborníčka na oleje z Palmy.
Mnohí spotrebitelia sa ešte stále rozhodujú podľa ceny. Pritom osobitne pri olivovom oleji platí, že za nízku cenu nedostanete vysokú kvalitu. V mnohých kuchyniach zasa panenský olivový olej bežne používajú nielen na ochutenie šalátov, ale aj pri varení. A čo vy – vyznáte sa v olivových olejoch a viete ich správne použiť?
RÔZNE DRUHY NA STUDENÚ A TEPLÚ KUCHYŇU
Dôležitým ukazovateľom kvality je acidita (kyslosť), ktorá hovorí o obsahu voľných mastných kyselín. Extra panenské olivové oleje by nemali obsahovať viac ako 0,8 % voľných kyselín. Aciditu pod 0,5 % majú top olivové oleje.
Extra panenský olivový olej – je olej špičkovej kvality. Vyrába sa z najkvalitnejších olív, ktoré spracúvajú do 24 hodín po zbere mechanickým lisovaním za studena.
Použitie: výhradne na studenú kuchyňu, neodporúča sa tepelné spracovanie, olej sa rýchlo prepáli a znehodnotí.
Panenský olivový olej – vyrába sa mechanickým lisovaním celých plodov. Tento spôsob spracovania zachováva vysokú kvalitu oleja, charakteristickú olivovú vôňu, chuť a farbu.
Použitie: na studenú kuchyňu.
Rafinovaný olivový olej – získava sa z olív mechanickým tlakom.
Počas rafinácie sa vytráca charakteristická chuť a vôňa olív, ale dodáva oleju tepelnú stabilitu, takže je vhodný na dlhodobé tepelné spracovanie. V obchodoch čistý rafinovaný olivový olej bežne nenájdete, skôr jeho mix.
Použitie: varenie, pečenie, smaženie.
Olivový olej – je zmesou panenského a rafinovaného olivového oleja. Panenský dodáva mixu chuť a vôňu, rafinovaný tepelnú stabilitu a širšiu možnosť využitia v teplej kuchyni.
Použitie: je vhodný na tepelnú úpravu jedla, dodá mu olivovú chuť a vôňu.
Olej z olivových výliskov – označuje sa ako sansa alebo pomace. Vyrába sa zo zvyškov po predchádzajúcom lisovaní. Je najmenej kvalitný, bez výraznejšej chuti či vône. V obchodoch ho bežne nájdete medzi ostatnými olivovými olejmi.
ČO BY STE V OLIVOVOM OLEJI NEMALI CÍTIŤ
„Hovorí sa – koľko ľudí, toľko chutí. Platí to aj v prípade olivového oleja. Napríklad Španieli preferujú olivový olej výrazne horkastej, až štipľavej chuti, Taliani dávajú prednosť jemnejším tónom olív v oleji. Aj slovenskému zákazníkovi viac vyhovuje lahodnejší, menej výrazný akcent. Sú však chute, ktoré by ste v kvalitnom olivovom oleji nemali cítiť,“ radí M. Berzediová. Ktoré to sú?
Ocot – náznak octovej chuti spôsobuje nesprávne skladovanie olív
Kov – pridlhý kontakt s povrchom lisovacích strojov zanechá v oleji kovovú chuť
Zatuchlina – je dôsledkom dlhšie trvajúceho skladovania plodov
Pleseň – plesnivú pachuť získa olej vtedy, ak boli olivy skladované vo vlhkom prostredí
KVALITA NA PRVÝ POHĽAD
Ak zatiaľ nemáte svoj overený olivový olej a hľadáte kvalitu, máme pár rad, ako ju spoznáte na prvý pohľad.
- Kvalitné olivové oleje spravidla predávajú v tmavých sklených fľašiach.
- Typická zelenkastá olivová farba podčiarkuje vysokú kvalitu oleja.
- Olej príjemne vonia po zrelých plodoch olív, chutí jemne horkasto až štipľavo.
- Špičkovej kvalite zodpovedá aj vyššia cena.
- Najmenej kvalitné oleje sa označujú ako sansa alebo pomace.
- Aj plastová fľaša avizuje nižšiu kvalitu olivového oleja.