Viete, ako si budovať správne imunitu?

Chchrípka, prechladnutie, choroba
Thinkstock

Na budovanie zdravej imunity je prekonanie menej náročnej infekcie prínosom. Viete, ako si budovať správne imunitu?  

Na naštartovanie imunitného systému je vhodné, ak nás infekcia postihne aspoň 2 – 3 krát do roka. Posilňuje to imunitný systém a pripravujeme svoje telo na boj s ťažšími infekciami, ktoré by mohli mať závažnejší priebeh.

Závažným ochoreniam sa dokážeme vyhnúť

Ak by si ľudia uvedomili, že imunitu je dôležité budovať si celoročne, čakárne u lekára by neboli v týchto dňoch tak preplnené. Pohyb, zdravá strava a striedmosť sú základné procesy, ktoré ľudia ignorujú. MUDr. Michal Patočka vysvetľuje:  „Postupy na budovanie imunity sú jednoduché a veľmi dobre ich všetci poznáme, len sú masovo ignorované v dôsledku toho, že ľudia majú málo času a veľa stresu, nie je možné, aby postupy na budovanie imunity pravidelne aplikovali.“  Svetová zdravotná organizácia odporúča, aby sme sa týždenne venovali aerobnej aktivite aspoň 150 minút. Časové rozvrhnutie je už na nás. Stačí 20 minút denne behu, bežkovania alebo plávania a na imunite sa to postupne pozitívne prejaví. „Dôležitá je najmä striedma životospráva, dostatok spánku, oddychu, menej alkoholu, vyhnúť sa fajčeniu a aktívne sa venovať športu. Veľmi dobré na zvýšenie imunity je aj otužovanie,“ radí doktor. Jednou z mnohých ciest je aj užívanie preparátov, ktoré zvyšujú imunitu, no vždy sa s nimi vopred poraďte s imunológom alebo s obvodným lekárom.

Na očkovanie sa nespoliehajte

100% ochranu proti chrípke očkovanie nezaručí. MUDr. Patočka tvrdí:  „Očkovanie by mali preferovať ľudia, ktorí majú problém s imunitou, ktorí dokážu chytiť hocijaké respiračné ochorenie a priebeh ochorenia majú veľmi ťažký a tiež starí ľudia, ktorí majú imunitu už rozhádzanú. U takýchto ľudí je očkovanie na mieste a je v poriadku. Očkovanie však nemusí zabrániť, aby ste nedostali iný patogén okrem tej konkrétnej chrípky, voči ktorej ste zaočkovaný.“

Chrípku a nádchu liečte kľudom na lôžku

Chrípku, nachladnutie a iné respiračné ochorenia sa štandardne liečia kľudom na lôžku a dostatkom tekutín. Prvé tri dni je potrebné oddychovať a užívať vitamíny ako zinok a selén.  „Pozitívne ovplyvňujú imunitu a spríjemňujú priebeh liečenia najmä prírodné zložky, ktoré sú obsahom mnohých preparátov z lekárne a majú prírodný charakter. Pomáhajú na prevenciu a liečbu ochorení. Sú nimi napríklad  hliva ustricová, kolostrum či imunoglukán,“ radí lekár. Pokiaľ teplota nepresiahla 38°C, nie je potrebné siahať ani na voľno predajné lieky tíšiace bolesť či utlmujúce chrípku. „Tieto preparáty rozpúšťajú zápalové molekuly v tele, ktoré pomáhajú chrániť a bojovať s infekciou. Čiže ak siahneme po týchto preparátoch na začiatku ochorenia, narobíme si akurát škodu tým, že ochorenie predĺžime, pretože odbúrame imunitné mechanizmy, ktoré sú vyvinuté práve nato, aby bojovali s patogénom,“ tvrdí lekár.  Ak sa vám vírusové ochorenie po troch dňoch nezlepší, navštívte lekára, ktorý vás vyšetrí a stanoví spôsob liečby.

Pomáha aj vlhký vzduch

„V čase, keď už infekcia prepukne, dbajte nato, aby vzduch ,najmä v zimných mesiacoch, nebol príliš suchý. Zvlhčovať ho môžete formou zvlhčovača alebo si pomôcť navlhčeným uterákom, ktorý položíte na teplý radiátor.“ odporúča Patočka. Vlhký vzduch priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a opuchnutú nosovú sliznicu. Výborným pomocníkom je aj inhalátor, ktorý zvlhčuje dýchacie cesty, uvoľňuje od hlienov a napomáha vykašliavaniu.  „V súčasnosti sú na trhu dostupné ľahko prenosné prístroje, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrým nebulizačným výkonom a výborne účinkujú pri respiračných problémoch. Umožňuje to špičková technológia, vďaka ktorej inhalátor rozprašuje liečivo na malé aerosolové častice, ktoré preniknú až do spodných dýchacích ciest.“ vysvetľuje Šimon Peter, odborník na inhalátory. V akútnych stavoch je vhodné, ak inhalujete aspoň 3-krát denne po dobu 20 minút, ako prevencia vám stačí inhalovať raz denne. Výhodou inhalátora je, že nevdychujete horúcu paru, ako pri naparovaní sa nad hrncom s horúcou vodou, ale aerosól izbovej teploty. Inhalovanie je vhodné pre každého člena v domácnosti, dokonca aj pre tých najmenších, pre ktorých sú špeciálne prístroje s veselými farebnými postavičkami, aby im prístroj nenaháňal strach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom