Videoblogerka Zuzana Machová o tom, čo je tajomstvom dlhodobého vzťahu

Image 2017 04 26 4.png

Známa videoblogerka v rozhovore prezradila, aké tri veci platia na mužov, aby ste si ich udržali, čo považuje za ideál pozemského šťastia, a prečo toleruje manželovi, že nedokáže vyhodiť  staré rárohy.  

Žena plná energie a optimizmu, ktorá svojimi vtipnými videami valcuje internet. Pred pár rokmi by ste to na ňu nikdy nepovedali. A mnohí tomu nemôžu uveriť ani dnes. Obrátila svoj život naruby a rozhodla sa pre úplne iný život. Reč je o Zuzane Machovej, ktorá ešte nedávno pracovala ako generálna riaditeľka veľkej kozmetickej spoločnosti, riadila 3 krajiny s viac ako 100 000 kozmetickými poradkyňami. Dnes radí ženám, ako prežiť nástrahy života a zvládnuť každodenné bytie. Uvariť šúľance, koláč so šľahačkou bez šľahačky, prežiť s našimi drahými polovičkami tak, aby sme ich nezabili.  Videá Zuzany Machovej vám zdvihnú náladu a určite stoja za pozretie. Dámska jazda ju vyspovedala za vás.

Po 15 rokoch ste odišli z veľkej kozmetickej spoločnosti. Čo bolo takým prvým stimulom, že ste sa rozhodli pre rozchod?

Ja som sa ani veľmi nerozhodla pre rozchod. Prišlo to jednoducho samé. Jedného dňa si poviete, že máte toho dosť. Tým nechcem povedať, že tých 15 rokov bolo zlých. Neľutujem ani hodinu, ani minútu, ani sekundu toho času, ktorý som venovala tejto firme. Už pred dvoma rokmi som cítila, že potrebujem zmenu. Napríklad nevládala som robiť bežné veci a už ma to tak netešilo. Myslím si, že prišiel čas, aby to prevzali mladí ľudia.

Odkiaľ sa vzala myšlienka začať nakrúcať videá na YouTube?

Vďaka tomu, že som zastávala pozíciu riaditeľky, precestovala som celý svet  a zažila veľa vecí. Aj keď som sa snažila nezanedbávať rodinu, nemala som nikdy čas venovať sa jej tak, ako by som si želala. Rada som varila a niekedy mi to nešlo. Hľadala som radu, kde sa dalo, keďže vtedy nebol taký internet ako dnes. Vtedy som si povedala, že raz by som niečo také chcela mať.  Takéto odporúčania do domácnosti a všeobecne o tom, aký je život. Páčilo by sa mi, keby to  raz bolo pod jednou strechou. Chcela som to jednoducho robiť  a to sa dá iba modernou technológiou. Iná cesta nebola, iba ísť s dobou. Ešte v bývalom zamestnaní ma nahovorila moja kolegyňa, aby som si obliekla športové oblečenie, išla behať do lesa s cieľom spropagovať konkrétny výrobok. Tak som to musela urobiť a zistila som, že to má celkom úspech. Videá naozaj fungujú a baví ma to. Je to veľká zábava (smiech).

So svojim mužom ste spolu 37 rokov, čo je podľa vás tajomstvom vášho šťastného vzťahu?

Pýta sa ma na to dosť veľa ľudí, lebo to začína byť asi vzácnosť. Ja mám okolo seba okruh známych, ktorí sú spolu zhruba rovnako tak dlho, ako my dvaja, takže môžem hovoriť aj za nich, že protiklady sa síce priťahujú, ale len na krátky čas. Pre dlhodobý vzťah to neplatí. My dvaja s manželom sme úplne rovnakí. To je jedna z vecí a tá druhá je, že nemá zmysel si robiť zle. Napríklad, ja ho poprosím, aby mi priniesol vodu, on mi ju prinesie, alebo keď on potrebuje doniesť čokoládu, tak ja sa postavím a tu čokoládu mu donesiem. Ja sa starám o neho a on zase o mňa. Je dôležité mať sa radi a starať sa o seba navzájom. Nerobiť si zle a napriek.  Sme si toho vedomí, že chceme spolu ostať a nemá zmysel sa hádať. My sa nehádame. Keď má napríklad jeden z nás iný názor, tak jeden vrieska a ten druhý je ticho. A nemusím to byť vždy ja, čo vrieskam (smiech). Pre šťastný vzťah je dôležitý aj humor, ktorý vám okorení ten život správnym spôsobom.

Zuzana Machová

Vo svojich videách ste spomínali tiež, že ak si chceme udržať muža, mali by sme robiť tri veci, a to kŕmiť, chváliť a ľutovať. 

Áno, určite. Veď vás to nič nestojí, keď ho občas pochválite a viete, ako sa naperí, naježí (smiech)? Určite to vyskúšajte. Z nejakého dôvodu to mnoho žien nerobí. Myslím si, že preto,  lebo my sme neboli nikdy chválení a jednoducho sa to nenosí.  Ale funguje to veľmi dobre. A treba si zas uvedomiť, že chlapi sú úplne nemožní a tú rodinu drží žena. 🙂 Čakať od neho, že si spomenie na sviatky, to nemá význam. Jemu treba jednoducho povedať: „Ja mám dnes narodky“ a on mi na to večne  odpovie „Ježiš, to zas?“  Ale ja netvrdím, že sú zlí. Jednoducho sú takí. Treba to prijať. Ja mám to šťastie, že som si vzala dobrého muža. Existujú však veci, ktoré by sa vo vzťahu nemali tolerovať ako násilie, nevera, či alkohol a podobne.

Akú mužskú vlastnosť najviac neznášate a naopak obdivujete?

Myslím si, že muži to majú v živote ťažké, pretože žena má vždy voľbu. Buď zostane doma, alebo bude robiť kariéru. Ja môžem byť domáca panička, on však nie. On musí byť úspešný, musí dobre vyzerať, musí zarábať, musí všetko. Nehovorím, že ženy to majú ľahké, ale obdivujem a chápem silnejšie pohlavie. Veď mne sa páčia muži. Nemôžem si pomôcť. Ja mám troch vnukov, takže mne sa muži páčia čím ďalej, tým viac (smiech).

Čo na ňom neznášam? V poslednej dobe asi všetko 🙂 Je uhundraný a tvrdohlavý, ale mne to nevadí. Na mojom mužovi mi najviac prekáža to, že nič nedokáže vyhodiť. Všetko skladuje a už nemáme v dome žiadne miesto. Začína ma to dusiť. Lenže on mi hovorí, že preto je so mnou tak dlho, lebo starú rárohu stále nedokázal vyhodiť (smiech).

…a čo sa týka žien?

Klebety. Klebetenie mi vadí, nemám to rada a nerozumiem tomu. Ohováranie, faloš a podobne. Považujem to za zbytočné plytvanie energiou. Nikam to totiž nevedie a nikomu to nepomôže.

Ako sa vám darí pozitívne naladiť, keď máte zlý deň a cítite sa bez energie?

U mňa nič nefunguje lepšie ako šport, beh a plávanie v studenej vode. Žiadne jedlo a nič podobné, iba pohyb. Musím sa vyšportovať, strašne sa niekde zničiť a vtedy je dobre. Vypustiť paru. Toto u mňa funguje vždy.

Čo považujete za svoju najväčšiu chybu?

Chcela som mať viac detí. Aspoň štyri, nie len dve. V tomto som zaváhala a teraz to ľutujem.

V súčasnosti je vysoká rozvodovosť, čo podľa vás je jej hlavnou príčinou?

Ja nie som odborník, ale myslím si, že ľuďom na sebe nezáleží. Vzťahy sú povrchné a nie sú také pevné. Možno je to tým, že aj muži zarábajú, aj ženy a nebývajú na sebe tak závislí. Nemajú vzory, ktoré by im ukázali, že sa dá mať dlhodobý vzťah. Dnes nie je moderná nejaká babka, ktorá je s mužom 40 rokov, ale žena, ktorá má napríklad tri deti a každé s iným.  To je teraz in. V súčasnosti s tým ľudia nemajú problém. Chcú vyskúšať nové veci a myslia si, že ten druhý bude lepší, no väčšinou to tak nie je. Možno nemajú čas vybudovať si ten vzťah, aby bol pevný. Tiež sú dlho single. Nechcú sa viazať a potom si už nevedia na to zvyknúť. Taktiež som si všimla vo svojom okolí, že mnohým mužom prekážalo, keď ich žena začala viac zarábať ako oni. Vznikali konflikty, ktoré skončili rozvodom. Tých príčin je veľa. Nie som psychológ, preto ťažko povedať, čo je za vysokou rozvodovosťou.

Hovorí sa, že „dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš“.  Myslíte si, že je dobré vracať sa k partnerovi po rozvode naspäť?

Niekedy nie, niekedy áno. Je to individuálne. Poznám manželov, ktorí sa rozviedli a po rozvode  ďalej spolu žili. A bolo to super. Poznám aj takých, kde návrat dopadol zle. No neviem, či by som sa dokázala vrátiť. Ja by som ho asi zabila, tak by som sa nemala ku komu (smiech).

A ako by ste reagovali na neveru?

To sa dopredu nedá povedať. Považujem to za obrovskú zradu a určite by som to netolerovala…každopádne nečítam esemesky a ani maily (smiech).

Už čoskoro si vás môžeme vypočuť na konferencii Úspešné ženy, ktorá bude zameraná na otázky týkajúce sa rozvodu. Aký najbolestivejší rozchod ste zažili vy a ako ste sa s tým vysporiadali?

Nezažila som žiadny a bolestivý už vôbec nie. Jedine rozchod s firmou, v ktorej som pôsobila 15 rokov, ale nepovažujem ho za bolestivý. Malo to tak byť. Nešlo o nič neprirodzené. 
Image 2017 04 27.png

Čo radíte ženám, ako sa dá spamätať z rozchodu?

Pri každom rozchode utrpí sebavedomie ženy a na tom by mala každá popracovať , ak sa chce čím skôr spamätať. Musí si uvedomiť, že je naozaj úžasná a on je ten, ktorý si ju nezaslúži. Tiež by si mala uvedomiť, že sa môže konečne nadýchnuť a roztiahnuť krídla. Vedome popracovať na tom, že nie je nejaká chudera, ani handra, a že si zaslúži byť šťastná.

Čo považujete za ideál pozemského šťastia? 🙂

Šťastie je, keď ste spokojná so sebou. Je jedno, či ste vydatá, alebo nie, ak sa tešíte zo života a ste spokojné, zdravé a darí sa vám, tak to je podľa mňa šťastie. Pre mňa je dôležité tiež byť nezávislou, lebo viem si svoj život manažovať sama. Mať pocit slobody, humor, úsmev…

„Šťastie je dnes, nie zajtra. Treba prestať stále chcieť a začať si vychutnávať tu a teraz,“ – Zuzana Machová

Ak sa vám páčia videá Zuzany Machovej, zahlasujte za ňu na stránke www.blogerroka.sk.

Zhovárala sa Milota Mezeiová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom