Video: Šikovné triky, ako olúpať ovocie bez zbytočnej driny

Chudnutie, strava, zdravý životný štýl, zelenina, ovocie, štíhla línia
Thinkstock

Ako najrýchlejšie a najefektívnejšie nakrájať melón, mango či granátové jablko? Pozrite si video, ktoré vám uľahčí prácu v kuchyni.

Kivi

deti, ovocie
goodfon.com

Kivi patrí podľa odborníkov k najpodceňovanejším liečivým druhom ovocia na svete. Obsahuje množstvo antioxidantov a fytolátok, ktoré dokážu pomôcť v boji proti rakovine a ochoreniam srdca. Aby ste pri jeho konzumácii zbytočne neprišli o sladkú zelenú dužinu, nelúpte celý plod. Stačí, keď z jednej strany odrežete stopku, vložíte do kivi lyžičku a po obvode zľahka odstránite šupku.

Granátové jablko

Granátové jablko slávi v zime svoju sezónu. Od obyčajného jablka sa líši špecifickými semienkami, rubínovočervenou farbou a nezvyčajným tvarom. Šupka sa však neje, podstatné sú semená.

Granátové jablká sú bohaté na vitamíny B, C, E a tiež meď, ktorá je dôležitá pre tvorbu červených krviniek. Chráni pred voľnými radikálmi, slúži aj ako prevencia proti rakovine a srdcovo-cievnym ochoreniam. Do jedálnička si ho môžu zaradiť aj ľudia, ktorých trápia hemoroidy a kŕčové žily. Granátové jablko okrem toho obsahuje viac antioxidantov ako červené víno či zelený čaj.

Ako si ho vychutnať a netrápiť sa pri čistení? Rozrežte ho na polovicu, potom nad miskou pomocou prstov oddeľte šťavnaté vačky od šupky. Na záver vareškou semienka vyklepte do misky. Konzumovať ich môžete samostatne, prípadne ich pridať do jogurtu či ovocného šalátu.

ovocný šalát, miska, ovocie, recepty
shutterstock.com

Mango

egreše, žena, hrozno, broskyne, ovocie, košík, žena,Toto tropické ovocie má neobvykle vysoký obsah troch antioxidantov – vitamínu C, E a betakaroténu. Všetky tri sú nevyhnutné pre náš imunitný systém a chránia telo pred voľnými radikálmi a starnutím buniek. Nesmieme zabudnúť na vitamín A, ktorý je dôležitý pre náš zrak, obzvlášť ako prevencia i ako liek proti šeroslepote.

Mango olúpete najlepšie pomocou pohára. Nožom ho rozdeľte na tri kusy a tlakom nechajte skĺznuť po okraji pohára. Vyvarujete sa lepkavých prstov a ani kúsok manga nevyjde nazmar.

Pomaranč

Oranžová vitamínová bomba je bohatá najmä na vitamín C, okrem toho obsahuje viac ako 170 ďalších látok bojujúcich proti rakovine a 60 flavonoidov. Slúži ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu, urýchľuje látkovú výmenu v organizme, udržiava konštantné množstvo cukru v krvi, znižuje hladinu cholesterolu, rozprúdi energiu a pomáha aj pri zápche.

Aby ste si zachovali ovocie šťavnaté, prejdite nožom v polovici plodu po obvode kôry. Nerežte hlboko, stačí pár milimetrov. Následne kôru jednoducho strhnite prstami.

Jahody

Tieto šťavnaté, sýte plody obsahujú viac tuky požierajúceho vitamínu C ako pomaranče a citróny, sú zdrojom kyseliny listovej, ktorá napomáha tvorbe nových buniek, ale aj železa, prečisťujúceho draslíka, vápnika, pektínov a postavu tvarujúcu trieslovinu.

Pri odstraňovaní stopky poslúži obyčajná koktejlová slamka, ktorou prepichnete stred plodu.

Melón

Typicky letné ovocie znižuje riziko vzniku obezity, cukrovky aj srdcových ochorení. Budúcu sezónu si melónové kocky ľahko vytvoríte podľa tohto postupu – melón najprv rozkrojte na polovicu, následne nožom urobte tri pozdĺžne rezy z každej strany oboch polovíc. Vykrojte dužinu dookola a vyrežte kocky ľubovoľnej veľkosti. Na záver stačí obrátiť polovicu melóna hore nohami a kocky vysypať do pripravenej misky.

www.health.com, www.buzzfeed.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom