Vianoce sú sviatky hojnosti a prejedania. Vyskúšajte týchto 5 byliniek, ktoré vám uľavia

Vianoce sú sviatky hojnosti a prejedania. Vyskúšajte týchto 5 byliniek, ktoré vám uľavia
Vianoce sú sviatky hojnosti a prejedania. Vyskúšajte týchto 5 byliniek, ktoré vám uľavia Foto: ilustračné, GettyImages

Aj keď ste si povedali, že tento rok to s vianočným prejedaním nebudete preháňať, možno ste svoj stravovací plán pod vplyvom najrôznejších okolností („Toto pečivo musíte ochutnať!“ alebo „Tento rok sa mi ten likér obzvlášť podaril, dajte si!“) opäť porušili. A možno celkom dosť.

Našťastie existujú bylinky, ktoré vám od nepríjemného stavu môžu pomôcť. Na túto päticu nedáme dopustiť!

Žlčník, črevá, žalúdok. Orgány, ktoré dostávajú počas vianočného nespútaného hodovania celkom zabrať. Mohli by sme vám teraz po niekoľkokrát zopakovať, že najlepšie je sa do týchto stavov vôbec nedostať. Ale sami vieme, že niekedy sa tak stane a človek ani nevie ako. Ak ste sa počas sviatkov prejedli a je vám v dôsledku toho nevoľno, prvá prírodná pomoc vám môžu priniesť bylinky. Dobré je, že všetky je možné kúpiť vo forme čajov, pri ktorých máte vždy aj presný návod, ako ich konzumovať a prípadne čomu sa vyhnúť.

Fenikel

Jednou z najznámejších byliniek, z ktorej svojim ratolestiam mamičky i babičky varili čaje – a stále varia – je fenikel. Svoju obľubu si ale nezískal len vďaka svojej sviežej sladkastej chuti a podmanivej vôni. Semená feniklu sú močopudné a majú skvelý vplyv na zažívací systém. Kvalitný feniklový čaj uľahčuje trávenie potravy, pomáha proti nadúvaniu a plynatosti a v prípade tých najmenších pomáha uľaviť od boľavého brucha.

Ľubovník

Táto bylinka je známa ako antistresový prírodný prípravok. Pravda, ľubovník už pomohla nejednej trápiacej sa duši. Lenže tým jej účinky nekončia. Mimo spomínané podporuje dobré trávenie. Predovšetkým má skvelý vplyv na žlčník, ktorý pri konzumácii nielen mastných, tučných potravín dostáva celkom zabrať. Ľubovník je však vhodný všeobecne na udržiavanie zdravia žalúdka. Pomáha pri nevoľnostiach, vredoch, ale aj proti nechutenstvu. Len pozor na kontraindikácie. Ak beriete hormonálnu antikoncepciu, môže jej účinky znížiť.

Mäta

Mäta je možno tou najsviežejšou bylinkou, ktorá vás napadne. Ale nielen to! Okrem toho, že dodáva fantastickú chuť čaju s medom a citrónom, má skvelý vplyv na tráviaci trakt. V prvej fáze mäta usmerňuje chute do jedla. Takže keď si ju dáte ešte predtým, než pristúpite pred tácku cukroví, je možné, že všetkým lineckým, perníčkom a osím úľom odoláte. A keď nie, pomôže aj s úľavou od už nastalých problémov. Výrazne totiž podporuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče. Pomáha predchádzať nadúvaniu aj liečiť nevoľnosť nielen po prejedení.

Harmanček

Už len jeho vôňa človeka pohladí po duši. Čaj z harmančeka nielen ľúbezne vonia a má skvelý vplyv na psychiku. Má tiež protizápalové účinky a pomáha uľaviť od celého radu žalúdočných problémov. Ak vás po jedle dostali žalúdočné kŕče, hnačka alebo nadúvanie, harmanček rýchlo ponáhľa na pomoc. Všeobecne má upokojujúci vplyv na tráviacu sústavu a rozhodne nie je od veci užívať ho preventívne.

Palina

Palina by pokojne mohla byť hovorcom všetkých, na ktorých sa vzťahuje príslovie „Nesúďte na prvý pohľad“. Nie je príliš vzhľadná a mnohých odradí aj svojou horkou chuťou. Lenže keď jej dáte šancu, zistíte, že pre vás môže byť veľmi prospešná. Na žalúdočné ťažkosti je dokonca jedna z najlepších. Upokojuje boľavý žalúdok, zásadne mierni plynatosť a pomáha pri kŕčoch v bruchu. Osvedčil sa aj proti zvracaniu, nechutenstvu či otrávenému žalúdku. Palina je jednoducho najlepší lekár na pokazené zažívanie.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom