Viac ako tonu emisií ušetrili ekologickým nakrúcaním novej komédie Láska hory prenáša

Laska_hory_prenasa_ekologicke_nakrucanie_02.jpg
Foto: Continental film

Pri príležitosti Dňa Zeme zverejnili tvorcovia česko-slovenskej komédie výsledky svojho udržateľného prístupu k nakrúcaniu filmov.

Zodpovedný prístup k životnému prostrediu sa stáva súčasťou mnohých oblastí našich životov, výnimkou nie je ani filmová tvorba. Dôkazom toho, že aj slovenskí filmári a filmárky pristupujú k planéte s čoraz väčším rešpektom, je vznik romantickej komédie Láska hory prenáša, ktorá príde do kín 5. mája. Počas filmovania sa podarilo výrazne zredukovať odpady, ale aj znížiť emisie CO2 o viac ako tonu v porovnaní so štandardne vznikajúcim filmom.

Laska_hory_prenasa_ekologicke_nakrucanie_01.jpg
Foto: Continental film

Akými konkrétnymi krokmi urobili tvorcovia a tvorkyne filmovanie environmentálne zodpovednejším? Výrazný dopad na zníženie uhlíkovej stopy mala skutočnosť, že nakrúcanie prebiehalo prevažne na jednom mieste. V Hoteli Hubert vo Vysokých Tatrách tvorcovia strávili až 22 z 26 nakrúcacích dní. Znížili tak emisie vyprodukované dennou dopravou medzi jednotlivými lokáciami a ubytovaním, ale aj emisie, ktoré so sebou prináša donáška stravy na pľac. Partner filmu, spoločnosť Opel, navyše zapožičala na celú dobu nakrúcania elektromobil, ktorý štáb využíval na produkčné výjazdy v okolí miesta nakrúcania.

Vďaka strave v hotelovej reštaurácii sa podarilo takmer úplne eliminovať jednorazové obaly na jedlo, ktoré sú pri bežnom filmovom nakrúcaní obrovským problémom. Každý člen štábu, vrátane hercov a herečiek, navyše dostal znovupoužiteľnú fľašu na vodu My Only Bottle od spoločnosti SodaStream, ktorá sa takisto stala partnerom filmu. Zvyšný odpad, ktorý bol počas nakrúcania v malých množstvách vyprodukovaný, skončil v triedenom zbere.

Na udržateľnosť mysleli filmári a filmárky aj pri výbere kostýmov – väčšina z nich bola zakúpená alebo zapožičaná v second-hand obchodoch siete Textil House, ďalšie zapožičal partner filmu, spoločnosť Suwi Sport, ktorá sa zameriava na predaj lyžiarskeho sortimentu. Nevestine svadobné šaty, ktoré dostanú v príbehu poriadne zabrať, ušil lokálny svadobný salón Peter a Lucia.

Laska_hory_prenasa_ekologicke_nakrucanie_03.jpg
Foto: Continental film

Vyčíslené výsledky udržateľného spôsobu nakrúcania:

  • Vďaka znovupoužiteľným fľašiam na vodu ušetrili tvorcovia a tvorkyne na nakrúcaní viac ako 5 000 jednorazových plastových fliaš oproti štandardnému filmovému nakrúcaniu podobných parametrov.
  • Štvrtina všetkých jedál, rozdaných v hotelovej reštaurácii členom a členkám štábu, bola vegetariánska.
  • Stravovaním v hotelovej reštaurácii ušetril štáb viac ako 2 000 jednorazových obalov na jedlo a 6 000 kusov jednorazových príborov.
  • Používaním elektromobilu ušetrila produkcia 130 litrov benzínu a predišla vzniku 240 kg CO2.
  • Vďaka presunom vlakovou dopravou bolo ušetrených ďalších 815 kg CO2 a 607 litrov benzínu v porovnaní s presunom po tej istej trase automobilmi.
Laska_hory_prenasa_ekologicke_nakrucanie_04.jpg
Foto: Continental film

Romantickú komédiu Láska hory prenáša uvedie do kín distribučná spoločnosť Continental film. Producentmi filmu sú slovenská spoločnosť Bright Sight Pictures a české DARQ Studio. Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a ďalšími partnermi filmu sú aj FTV Prima, TV JOJ, Dedoles, Opel či spoločnosť BTK.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom