Iste sa už aj ku vám dostalo „echo“ o existencii „tabletky po“, odborne nazývanej núdzová antikoncepcia. Bráni nežiaducemu otehotneniu po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní bežnej antikoncepčnej metódy a nás ženy tak chráni pred situáciami, kedy sa úplne ochromené strachom „zasekneme“ v desivej predstave, že sa z nás stanú matky – zo dňa na deň, neplánovane a mimo svojho nalinkovaného, avšak relatívne bezstarostného života. Vyhneme sa tak stresu a panike v čase, keď na úlohu matky ešte nie sme pripravené, alebo nám k dosiahnutiu tejto životnej roly bránia iné prekážky – nedostatočné finančné či rodinné zázemie, naštartovaná kariéra a podobne.
Viete, čo to je?
Núdzová antikoncepcia je tabletová forma lieku, ktorý je na Slovensku voľne dostupný v lekárňach bez lekárskeho predpisu a nutnosti navštíviť gynekológa. K dispozícii sú dva preparáty – od roku 1999 jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG) a od roku 2014 aj druhý – s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Na Slovensku tieto preparáty pomohli výrazne znížiť počet interrupcií so všetkými ich nežiaducimi dôsledkami. Odlišujú sa teda účinnou látkou, ktorá bráni otehotneniu, a časom, dokedy po „nehode“ ich je nutné užiť.
„Tabletka do 5 dní“
Voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg) volajú ženy medzi sebou aj „tabletka do 5 dní“. Jeho účinnou látkou je ulipristal acetát (UPA), ktorý sa viaže a účinkuje cez progesterónové receptory. Zabraňuje otehotneniu tak, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie. Ovuláciu tak posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť, hoci má žena svoje plodné dni. Užíva sa ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Dlhší interval na užitie dáva žene väčšiu slobodu rozhodnúť sa – v porovnaní s preparátom s účinnou látkou LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Navyše, zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu s UPA oproti preparátu s LNG.
Ak už však už v tele ženy pred užitím núdzovej antikoncepcie k ovulácii došlo, liek ellaOne® 30 mg tableta nie je účinný. Nemá však negatívny vplyv na už prebiehajúce tehotenstvo. Liek ellaOne® 30 mg tableta však nie je bežnou formou antikoncepcie, ide len o výnimočné a núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť, aby raz mohlo byť každé tehotenstvo to vytúžené!
Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku. O použití lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Jedna pani povedala…
O núdzovej antikoncepcii sa už toho narozprávalo veľa. Tak ako o všetkom, čo ešte ľudia dobre nepoznajú. Preto vám prinášame pár povier o „tabletke do 5 dní“ aj s vysvetlením, ako to vlastne je.
- Núdzová antikoncepcia môže byť použitá, iba ak sa vám stala nehoda, napríklad sa vám pri pohlavnom styku roztrhol kondóm.
Je to povera.
Núdzovú antikoncepciu môžete použiť aj po nechránenom pohlavnom styku, keď zabudnete užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie, milujete sa bez akejkoľvek ochrany, nesprávne aplikujete prípravky chemickej antikoncepcie (vaginálne krémy či vaginálne kapsuly) alebo to „prepísknete“ s prirodzenou ochranou. A samozrejme, aj keď vám praskne kondóm či inak zlyhá bariérová ochrana. Pritom nič z vyššie spomenutého nie je žiadna rarita – nechránený pohlavný styk z dôvodu žiadnej ochrany alebo zlyhania ochrany uvádza až 30 % žien za posledný rok.
- Núdzová antikoncepcia je „hormonálna bomba“, ktorá zničí moje cykly.
Je to povera.
Za posledné roky boli na trhu dostupné rôzne núdzové antikoncepčné tabletky. Vývoj však napreduje. Hormóny nachádzajúce sa v perorálnej núdzovej antikoncepcii môžu ovplyvniť vašu menštruáciu, to znamená, že po použití „tabletky do 5 dní“ môže prísť vaša nasledujúca menštruácia načas, ale aj skôr alebo neskôr ako zvyčajne. Potom sa však priebeh menštruačného cyklu upraví a vaše telo a cyklus nezostanú „rozhasené“.
- Perorálna núdzová antikoncepcia je ako malý potrat.
Je to povera.
Núdzová antikoncepcia funguje na princípe zastavenia alebo oddialenia ovulácie, teda uvoľnení vajíčka. To znamená, že spermie čakajúce vo vajíčkovodoch už nie sú schopné oplodniť uvoľnené vajíčko. To sa odohráva ešte predtým, než tehotenstvo začne, čo je 6 až 12 dní od nechráneného pohlavného styku. Ak je už však žena v čase užitia núdzovej antikoncepcie tehotná, núdzová antikoncepcia jej tehotenstvo nepreruší a nemá naň ani taký negatívny vplyv, aby nastal dôvod na vykonanie potratu neskôr.
- Núdzová antikoncepcia bude mať negatívny vplyv na moju plodnosť.
Je to povera.
Núdzová antikoncepcia nemá žiadny vplyv na plodnosť v budúcnosti. Preto, ak chcete mať pohlavný styk opätovne v rámci toho istého cyklu, kedy ste už raz použili núdzovú antikoncepciu, odporúča sa až do nasledujúcej menštruácie používať bariérovú ochranu (napr. kondóm). Pretože vaša plodnosť sa môže rýchlo vrátiť do normálu ešte v rámci toho istého menštruačného cyklu.
Viac informácií o „tabletke do 5 dní“ hľadajte na