Fľaša, ktorá sa bude neustále sama dopĺňať vodou pozbieranou z ovzdušia, by sa na trh mala dostať v priebehu dvoch rokov.
Vo vzduchu sa nachádzajú hektolitre vody, ľuďom v krajinách tretieho sveta však pitná voda stále chýba. Tím vedcov zo spoločnosti NBD Nano sa preto inšpirovalo prírodou a na trh prináša fľaše, ktoré sa samé naplnia zbieraním vody priamo z ovzdušia.
Vedci sa inšpirovali šikovným mechanizmom, ktorý využívajú púštne africké chrobáky známe pod latinským názvom Onymacris unguicularis. Tieto drobné čierne chrobáky priťahujú viac tepla ako okolitý piesok, a tak sa na ich tele kondenzuje vzdušná vlhkosť. Povrch tela majú chránený tvrdými hrboľmi, ktorých vrcholky vodu priťahujú, preliačiny naopak vodu odpudzujú. Nahromadená vlhkosť postupne vytvára kvapky vody, ktoré sa nevyparia, ale rýchlo si nájdu cestu priamo k ústnemu otvoru hmyzu, čo umožňuje prežitie aj v kritických podmienkach.
Výskumníci sa snažili napodobniť tento prírodný systém tak, aby dosiahli zber vody na podobnom princípe. Okrem fliaš sa chcú zamerať aj na iný materiál vrátane povrchovej vrstvy stanov, dlaždíc či iných krytín, ktoré by zachytávali vodu efektívnejšie, ako doteraz známe systémy.
„Využitie vidíme v širokom spektre – od maratónových bežcov až po ľudí žijúcich v krajinách tretieho sveta. Uvedomujeme si, že voda je v dnešnej dobe dôležitou témou na celom svete a chceme sa pokúsiť vyriešiť tento problém cenovo dostupným spôsobom,“ uviedol hovorca vedeckého tímu.
Spoločnosť NBD Nano tvrdí, že nový materiál by v prostredí so 75-percentnou vlhkosťou dokázal na ploche jedného metra štvorcového pozbierať za jednu hodinu až tri litre vody. Celý proces sa použitím solárneho panelu alebo dobíjateľnej baterky dá ešte niekoľkonásobne urýchliť. Fľaše, ktoré sa budú neustále samé dopĺňať vodou, by sa mali na trh dostať v priebehu roka 2014.
http://astounde.com, www.inabitat.com