Vedci varujú: Závislosť od Facebooku súvisí s touto chorobou

Facebook, závislosť, internet, práca, únava, prepracovanosť, notebook,
Thinkstock

Množstvo štúdií dokazuje, že závislosť od internetu sa často vyskytuje popri nasledujúcich poruchách.

Depresia je jedným z predpokladov pre vytvorenie závislosti od sociálnych sietí. Tvrdia to poľskí vedci v štúdii publikovanej v časopise European Psychiatry. Vo výskume, ktorý vykonali, testovali správanie sa viac ako šesťsto používateľov Facebooku. „Množstvo štúdií dokazuje, že závislosť od internetu sa často vyskytuje popri iných poruchách ako depresia, osamelosť, sexuálna dysfunkcia alebo iných závislostiach,“ uviedli autori v štúdii, ktorou chceli zistiť, či depresia a používanie internetu na dennej úrovni súvisí s mierou takzvanej dotieravosti prostredníctvom Facebooku, číže nadmerným používaním tejto sociálnej siete.

Ak ste užívateľom facebooku, mali by ste si dávať pozor!

Vedci z Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline testovali 672 poľských používateľov Facebooku vo veku 15 až 75 rokov. Priemerný vek bol pritom 28 a dve tretiny zúčastnených boli ženy. Každý účastník mal za úlohu vyplniť dva dotazníky. Kým jeden sa zameriaval na mieru dotieravosti prostredníctvom Facebooku, druhý zisťoval, či testovaní účastníci netrpia depresiou.

Ako ukázali výsledky, čas strávený denne na internete má priamy vzťah s úrovňou dotieravosti prostredníctvom Facebooku. Tá má zasa podľa výskumu súvislosť s depresiou. Vedci zároveň zistili, že množstvo času stráveného denne používaním internetu nemá s depresiou spojitosť.

Komu hrozí nomofóbia?

Podľa Roberta Cloningera z Washington University School of Medicine v americkom St. Louis, závislosť od Facebooku si často vytvárajú ľudia s nízkou mierou sebaovládania a potrebou objavovania nových vecí. Okrem toho sa vyjadril, že vysokú mieru dotieravosti prostredníctvom Facebooku majú ľudia, ktorí sú veľmi zraniteľní v prípade zahanbenia alebo odmietnutia. „Vzniká paradox, že ľudia, ktorí sa takto správajú, sú tí, čo sa stávajú najzraniteľnejšími voči jej nebezpečenstvám,“ uviedol psychiater.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom