Tím vedcov nazbieral v parku a na križovatke vzorky snehu a umiestnil ich do hermeticky uzavretých nádob. Z experimentu okrem iného vyplynulo, že najbezpečnejšie je jesť sneh v januári.
Rumunskí vedci vyskúmali, že jesť čerstvý sneh, ktorý nenapadol dávnejšie ako pred dvanástimi hodinami, by malo byť zdravotne nezávadné. Postupom času sa však kvalita snehu zhoršuje a po dvoch dňoch môže byť už jeho konzumácia vyslovene nebezpečná. O výskume, ktorý vykonali v rumunskom Sedmohradsku, informovala vo štvrtok tlačová agentúra AP. Zásadný rozdiel je podľa rumunských vedcov aj v správaní sa snehu v rozdielnych mínusových teplotách.
Žena si kúpila zeleninu a zažila šok, našla v nej neuveriteľnú vec
Tím vedcov pod vedením Istvána Máthého nazbieral v parku a na križovatke v meste Miercurea Ciuc vzorky snehu, ktoré následne umiestnil do hermeticky uzavretých nádob a sledoval, čo sa bude diať – predovšetkým, ako sa v snehových vzorkách bude dariť baktériám a pliesňam. Pri porovnaní priemerných ročných teplôt vedci po skončení experimentu skonštatovali, že ďaleko najbezpečnejšie je jesť sneh v januári, keďže už v tom februárovom sa baktérie šíria štyrikrát rýchlejšie.
„V úplne čerstvom snehu je veľmi málo baktérií. Ale po dvoch dňoch sú ich tam už desiatky,“ opisuje svoje zistenia Máthé. K experimentu ho podľa vlastných slov inšpirovalo, keď videl vlastné deti, ako jedia sneh. „Niežeby som komukoľvek odporúčal jesť sneh. Iba hovorím, že ak ho trochu zjete, neochoriete,“ povedal rumunský vedec.