Lekári tvrdia: Príznakom nakazenia koronavírusom môžu byť aj tieto nečakané neurologické problémy

Menopauza, staršia žena, stres, bolesť hlavy
Prvé príznaky menopauzy: Ako spomaliť tento nezvratný proces? Thinkstock

Niektorí ľudia nakazení koronavírusom majú iba neurologické príznaky a žiadne iné. V talianskej Brescii pre pacientov s koronavírusom a neurologickými príznakmi vyčlenili špeciálne oddelenie.

Hoci najčastejšími a veľmi rozšírenými príznakmi nakazenia sa novým koronavírusom sú stále kašeľ, vysoká teplota a problémy s dýchaním, po celom svete sa objavuje stále viac prípadov, keď sú príznakmi nákazy aj neurologické problémy vrátane náhlych záchvatov či dokonca mŕtvice. Objavili sa už aj prípady, keď pacient nevykazoval žiadne iné príznaky, iba práve neurologické, a následne sa ukázalo, že bol nakazený koronavírusom, uvádza americký denník The New York Times (NYT).

Už začiatkom marca sa podľa NYT začali objavovať takéto prípady aj v Spojených štátov, v meste Boca na Floride napríklad vyšetrovali pacienta, ktorý bol dočasne nervovo paralyzovaný a nevedel lekárom povedať ani to, ako sa volá, pričom jeho následný test na koronavírus bol pozitívny. Objavili sa tiež prípady pacientov, ktorí mali práve počas návštevy lekára podobný záchvat, aký sa vyskytuje pri ochoreniach, ako napríklad epilepsia. Aj pri nich bola následne zistená nákaza koronavírusom.

V Taliansku ide dokonca podľa NYT o tak rozšírený fenomén, že napríklad nemocnica v Brescii už vyčlenila jedno celé oddelenie pre pacientov, ktorí sú nakazení koronavírusom a zároveň majú neurologické príznaky. Pri niektorých z nich sa podľa tamojšieho lekára Alessandra Padovaniho práve neurologické príznaky objavili ako prvé.

Už minulý týždeň priniesli svetové médiá informáciu, že popri najčastejších príznakoch nákazy koronavírusom, teda kašli a teplote, sa u stále väčšieho počtu ľudí objavuje aj strata čuchu a chuti. Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia už od minulého týždňa lekári z mnohých krajín vrátane Veľkej Británie, Spojených štátov, Nemecka či Južnej Kórey. Aj v tomto prípade je pritom veľmi časté, že anosmia sa objaví u človeka nakazeného koronavírusom ešte skôr ako akékoľvek iné príznaky.

Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom