Vedci odhalili, že toto bojové umenie pomáha liečiť rakovinu

Vedci odhalili, že toto bojové umenie pomáha liečiť rakovinu
Vedci odhalili, že toto bojové umenie pomáha liečiť rakovinu Thinkstock

Vďaka nemu sa zlepšuje fyzická výkonnosť, pomáha pri liečbe bolesti a zvyšuje kvalita života. Dokonca môže znížiť riziko pádov u starších ľudí, ktorí majú sklon k strate rovnováhy.

Staroveké čínske umenie taiči môže pomáhať k zlepšeniu zdravotného stavu. Odborníci z Univerzity Britskej Kolumbie vo Vancouveri uvádzajú, že pomalé a pokojné cviky by sa mohli v budúcnosti dokonca stať bežnou súčasťou liečby viacerých chorôb. Štúdiu zverejnili v British Journal of Sports Medicine.

Ďalšia skvelá správa? Črtá sa nový liek na rakovinu

Taiči je kombináciou hlbokého dýchania a jemných pohybov a podľa vedcov je práve takýto spôsob cvičenia vhodný napríklad pre starších ľudí trpiacich artritídou. Vedecký článok naznačuje, že toto ázijské umenie môže pomôcť zbaviť sa bolesti a strnulosti. Taktiež môže zlepšiť kvalitu života v prípade chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Relaxácia v podobe taiči dokáže dokonca blahodarne pôsobiť na pacientov s rakovinou prsníka či ľudí so srdcovým zlyhávaním.

Štúdiu zostavili na základe údajov získaných analýzou viac ako tridsiatich štúdií zaoberajúcich sa cvičením taiči a jeho zdravotnými prínosmi. Starší výskum napríklad potvrdil, že taiči môže znížiť riziko pádov u starších ľudí, ktorí majú sklon k strate rovnováhy.

www.bbc.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom