Ako riešiť problém, s ktorým sa u školopovinných detí stretol pravdepodobne každý rodič?
Umývate dieťaťu pravidelne vlasy, v domácnosti sa staráte o perfektnú čistotu, často periete, prezliekate posteľnú bielizeň a vysávate a napriek tomu vám zo školy donesie domov vši. Nevyčítajte si to, vši sa totiž nedostatočnej hygieny netýkajú – sú nevyspytateľné a v detských kolektívoch sa im jednoducho nevyhnete.
Voš detská je jedným z najznámejších a najčastejšie sa vyskytujúcich detských parazitov. Kým mrle, škrkavky alebo hlísty sa týkajú tráviaceho ústrojenstva a viete sa im úspešne vyhnúť dodržiavaním hygieny, vši lezú do detských vlasov nekontrolovateľne. Až donedávna si ľudia mysleli, že ich prenášajú najmä deti zo sociálne slabších rodín a tie, ktoré sa so šampónom príliš nekamarátia. Od pravdy to však má pomerne ďaleko.
„Choroba“ školákov
Určite ste sa aj vy po dvoch mesiacoch prázdnin tešili na to, ako vaše dieťa konečne zasadne do školskej lavice a intenzívne sa mu budú venovať pani učiteľky. Ale úprimne, pomysleli ste aj na riziko nákazy vší? Tieto malé potvory totiž dokážu poriadne prekvapiť a najmä potrápiť. Správnymi prostriedkami a poriadnou dávkou trpezlivosti si s nimi viete pomerne ľahko poradiť. Vši sa medzi deťmi šíria veľmi rýchlo a jednoducho. Keďže neskáču a ani nelietajú, do vlasov môžu jedine preliezť, k tomu však potrebujú blízky kontakt svojho nositeľa s inou osobou. Deti sú kontaktné osôbky, rady si šepkajú, objímajú sa a vymieňajú si gumičky do vlasov či zimné čiapky. Jedna bielosivá malá voš dokáže počas svojho života naklásť 50 až 150 vajíčok, tzv. hníd a keď si predstavíte, že by sa z každého mal narodiť ďalší parazit schopný rozmnožovania, môže sa vám aj zatočiť hlava.
Máte doma záškoláka? Poradíme vám, ako to riešiť
Ako na ne?
To, že váš školák má vo vlasoch vši, si všimnete najmä kvôli nadmernému škriabaniu pokožky hlavy. Vši sa totiž živia ľudskou krvou v teple vlasov a práve to spôsobuje neslávne svrbenie. Nemusíte sa báť toho, že by takýmto spôsobom prenášali choroby, pri všiach je jediným rizikom ich premnoženie a problémy s ich odstraňovaním, ale takisto aj možnosť vzniku infekcie z rán po škriabaní. Pri voľbe šampónu proti všiam preto voľte taký, ktorý obsahuje aj esenciálne oleje so schopnosťou upokojiť podráždenú pokožku a eliminovať nepríjemné pocity svrbenia. Tie obsahuje napríklad najpredávanejší Paranit. Šampóny proti všiam sú dôležitým článkom v procese riešenia problému, dokážu totiž účinne vši zadusiť a vysušiť a vám to uľahčí ich následné vyčesávanie. Praktickou pomôckou je čistá biela plachta alebo kus papiera na pečenie, nad ktorým budete vášmu dieťaťu vlasy vyčesávať hustým hrebeňom. Ten býva najčastejšie pribalený k šampónom alebo sprejom, biela plachta zas slúži na to, aby ste si vypadnutú voš všimli a mohli ju zlikvidovať ešte preventívnym rozpučením. Nezabudnite na záver dôkladne povyberať hnidy. Malé priesvitné vajíčka totiž nevypadnú samé od seba, k vlasom sú prilepené približne 4 milimetre od korienkov.
Toto video šokovalo rodičov po celom svete!
Nie je to pohroma
Vši vo vašej domácnosti vás iste potrápia a pri ich odstraňovaní strávite množstvo času. Pre vás a pre vaše deti však nie sú nebezpečné, sú len nepríjemné. Môže sa tiež stať, že sa k vám budú vracať opakovane, avšak táto problematika je, bohužiaľ, s detskými kolektívmi spätá a nikto s tým nič nespraví. Výrobcovia odvšivovacích prostriedkov sa navyše približne každých desať rokov musia prispôsobovať tomu, že sa proti nim dokážu stať rezistentné, a prichádzať s novými účinnými látkami. Výhodu oproti syntetickým insekticídom majú šampóny na báze prírodných olejov.
Na rozdiel od stredoveku však v dnešnej dobe proti všiam máme dostupné účinné zbrane, preto sa nemusíte cítiť bezbranní. Keď už vši z vlasov dostanete preč, preventívne radšej prezlečte a vyperte posteľnú bielizeň a tiež oblečenie, ktoré ste vy a vaše dieťa mali na sebe v priebehu niekoľkých dní. Voš bez vlasov síce neprežije dlho, ale istota je istota.