Väčšina ľudí to nemôže vyriešiť na prvýkrát. Koľko písmen V je na obrázku? Ak ich vidíte, tak patríte medzi výnimočné percento ľudí

03.png
03.png youtube.com

Najrôznejšie formy optických ilúzií a klamov sa vďaka počítačom stali veľmi populárnou a rozšírenou formou zábavy. Sú totiž omnoho dostupnejšie aj sofistikovanejšie ako predtým. Dnes pre vás jednu takú optickú ilúziu máme. Stačí mať k dispozícii len desať sekúnd času a môžete doma s rodinou, s priateľmi či v práci rýchlo zistiť, či sú vaše oči najlepšie.

03.png
03.png youtube.com

Nájdete medzi „Y“ všetky „V“?

Naša úloha je veľmi jednoduchá, pozrite sa na prvý obrázok a počas desiatich sekúnd sa pokúste medzi znázornenými písmenami „Y“ nájsť čo najviac písmen „V“. Stačí sa len dobre pozerať. Koľko sa vám ich podarilo objaviť? Dve, ​​tri, päť, či osem? To je stále málo. Správne riešenie je totiž desať. Áno, medzi písmenami „Y“ sa ukrýva celkom desať písmen „V“. Ak chcete vedieť, kde presne, pozrite sa na druhý obrázok, na ktorom máte písmená „V“ žlto znázornené. Ak vás tento „test“ zaujal, na internete možno nájsť obrovské množstvo ďalších optických ilúzií, s ktorými si môžete spríjemniť voľný čas a zažiť nevšednú zábavu.

Čo je to vlastne optický klam?

Iste vás pri riešení tejto úlohy napadla otázka, čo to vlastne optický klam či optická ilúzia je a ako vlastne vzniká. Najjednoduchšia definícia optického klamu je, že ide vlastne o nesprávne vnímanie reality, pri ktorom naše oči snímajú obrázok, ale náš mozog ho interpretuje inak, než ako by mal. Výsledkom toho môže potom byť to, že na obrázku nevidíme to, čo by sme mali, napríklad v tomto prípade všetky písmená „V“. Druhou možnosťou, na ktorej sú niektoré optické klamy založené, je naopak to, že na obrázku vidíme to, čo na ňom v skutočnosti vôbec nie je.

Najčastejšie sú optické ilúzie založené na zmätenie nášho mozgu za pomoci farieb či tvarov. Ďalšiu skupinu potom tvoria optické klamy založené na nesprávnom vnímaní perspektívy alebo dvojzmyselné obrázky, ktoré pri zameraní na rôzne prvky možno vnímať rôzne.
04.png
04.png youtube.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom