Chcete v zimnom období predísť vo svojom dome či byte zahmlievaniu okien, tvorbe plesní a podporiť zároveň svoje zdravie? V tom prípade majte doma pod kontrolou vlhkosť vzduchu. Aká je ideálna vlhkosť v byte v zimnom období? Na túto otázku sa rozhodne oplatí poznať odpoveď.
Ideálna vlhkosť vzduchu v byte a dome: Ako je to v zime a ako v lete?
V zimnom období by sa mala vlhkosť vzduchu v byte či dome pohybovať medzi 45 až 60 percentami. V letnom období je potom ideálna vlhkosť v byte či dome medzi 40 až 55 percentami. Pamätajte na to, že vlhkosť vzduchu by u vás doma nemala nikdy klesnúť pod 40 percent, alebo stúpnuť nad hranicu 60 percent. Aby ste mali vlhkosť vzduchu skutočne pod kontrolou, používajte doma vlhkomer.
Riziká suchého vzduchu
Pokiaľ doma v zimnom období zakurujete krbom či kachľami alebo kúrite na príliš vysokú teplotu, pravdepodobne budete bojovať so suchým vzduchom. Za príliš suchý vzduch sa považuje relatívna vlhkosť, ktorá nepresahuje 35 až 40 percent.
Čo hrozí, ak máte doma suchý vzduch? Vysušovanie pokožky aj slizníc dýchacích ciest. To so sebou môže priniesť nepríjemné škrabanie v krku alebo pokašliavanie. Vyschnuté sliznice dýchacích ciest predstavujú navyše ideálnu bránu pre vstup najrôznejších infekcií.
Tipy, ako zvýšiť vlhkosť vzduchu
Máte doma príliš suchý vzduch? V tom prípade môžete vlhkosť v byte či dome zvýšiť hneď niekoľkými spôsobmi. Veľmi nápomocné vám budú najmä zvlhčovač vzduchu alebo aromalampa. K zvýšeniu vlhkosti v byte prispejú aj izbové rastliny alebo obyčajná miska naplnená vodou.
Nadmerná vlhkosť v byte podporuje vznik plesní
Ak máte v zime relatívnu vlhkosť vzduchu v byte č dome vyššiu ako 60 percent, rozhodne ju neváhajte znížiť. Nadmerná vlhkosť vzduchu je totiž živnou pôdou na množenie roztočov a plesní, ktoré často prispievajú aj k vzniku alergií. Vysoká vlhkosť sa prejavuje aj orosenými oknami, vlhkými stenami často pokrytými plesňami, drobením omietky alebo zatuchnutým vzduchom.
Tipy, ako znížiť vlhkosť vzduchu
- Používajte odvlhčovače – elektrické aj na tablety.
Pravidelne vetrajte.
V zimnom období dostatočne kúrte.
- Nesušte doma bielizeň.
Pri varení používajte pokrievky a majte zapnutý digestor.
Majte doma čo najmenej izbových rastlín.
Po osprchovaní zatvorte dvere od kúpeľne.
Zdroj: www.jenzeny.cz