V piatok začína hlavný program festivalu Bratislava v pohybe

Locomotor foto©ctibot bachraty 07 1024x732.jpg
Locomotor. Foto: Ctibor Bachratý

BRATISLAVA 10. októbra 2018 (DJ/PR) – Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe predstaví počas októbra šesť súborov. Prvým z nich bude En Knap Group s choreografiou Josefa Nadja.

V piatok 12. októbra o 20.00 uvedie festival ako prvé zo svojich medzinárodných predstavení predstavenie DARK UNION. Diváci ho uvidia v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava

Choreografa JOZEFA NADJA média často označujú ako mága javiska. DARK UNION je nová verzia jeho prvej slávnej choreografie Pekingská kačica. Je to príbeh novomanželov, ktorí zažili len krátke chvíle šťastia, pokým ich nepredvídateľnosť života nerozdelila. Nadj tento príbeh osobne poznal a stal sa inšpiráciou pre jeho novú choreografiu.

Druhým predstavením, ktoré festival uvedie v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava, je predstavenie VÍRUS nórskeho súboru JO STRØMGREN KOMPANI, diváci ho uvidia 13. októbra o 20.00.
VÍRUS sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde sa udialo niečo strašné. Zdroj katastrofy sa nájde v malom opustenom bunkri – prístroj, ktorý infikuje svet hrozným vírusom. Malý tím nájde riešenie problému a dúfa, že dá svetu nový začiatok. Na vykonanie nebezpečnej misie je najatý android. No vysvitne, že aj stroje môžu mať vlastnú vôľu, svedomie a dokonca aj veľmi šarmantnú osobnosť.

http://abp.sk/wp/jo-stromgren-kompani/

Tretím predstavením festivalu je české predstavenie ŠVIHLA, inšpirované boxom. Tanečnicu TEREZU HRADÍLKOVÚ fascinovala ľahkosť, s ktorou boxeri skáču cez švihadlo, rytmus ich pohybu a súhra rúk a nôh, ktorý sám o sebe pôsobí ako tanec. Nápad vznikol ako fyzická výzva pri natáčaní filmu v priestoroch boxerského spolku. Švihadlo nemusí byť len detskou hrou, symbolizuje ambíciu, túžbu po výkone, snahu o sebazdokonaľovanie, skúmanie vlastných hraníc. Počas extrémneho fyzického výkonu a skokmi cez švihadlo rozpráva Tereza Hradílková príbeh ženy a jej emócií v behu života. ŠVIHLU uvedie A4 – priestor súčasnej kultúry, 14. októbra o 20.00.

https://vimeo.com/224401414

Slovensko v hlavnom programe festivalu zastupuje KOLEKTÍV PRÍCHOD GODOTA.
Príchod Godota spája umelcov, ktorí tvoria na poli nezávislého divadla. Kolektív tvorí Katarína Mojžišová Zagorski, Jaro Viňarský, Daniel Špiner, Heidi Šinková, Miro Gábriš, Ján Valík. Spája ich fyzické a tanečné predstavenie BOHOVANIE.
BOHOVANÍM sa označuje magický proces veštenia, zasvätenia a prosenia Boha o vyjavenie toho, čo si subjekt žiada. Sprostredkovateľky takéhoto vyjavenia sú bohyne. V predstavení bez slov, ktoré nie je imitáciou, ani rekonštrukciou konkrétneho bohovania, ale vlastnou podobou rituálu vytvoreného kolektívom, sa na bohyne zahrajú Heidi Šinková a Katarína Zagorski v réžii a choreografii Jara Viňarského.

Predposledným predstavením festivalu je sólo VOLITANT maďarskej choreografky RITY GÓBI. Uvedie ho A4 – priestor súčasnej kultúry, 19. októbra o 20.00.
VOLITANT získal v roku 2018 cenu Rudolfa Labana za najlepšie predstavenie súčasného tanca v Maďarsku. Choreografia posúva diváka do sveta metamorfózy. Hudbu pre predstavenie skomponoval Dávid Szegö, ktorý využil zvuky morzeovky – aj akustické aj elektronické – ktoré tvoria rámec pre tanec zložený z minimalistických prvkov, ktoré tak vytvárajú plnohodnotný divadelný efekt.

Posledným predstavením tohtoročného festivalu je predstavenie MATKA súboru PEEPING TOM. Festival ho uvedie v Činohre Slovenského národného divadla, 22. októbra o 19.00.

PEEPING TOM sú jednou z najoriginálnejších a najúspešnejších skupín Belgickej tanečno-divadelnej scény.

V Bratislave vystúpia s druhou časťou trilógie /Otec, Matka, Dieťa/. Predstavenie MATKA skúma tému a centrálnu postavu matky nežným a zároveň sarkastickým okom, ktoré je typické pre súbor Peeping Tom. Hra je zábavná a tajuplná, znepokojivá no súčasne familiárna: objavujeme v nej rovnakú fascináciu pocitom, že svet je nad naše sily, rovnaký pobavený pohľad na naše zlyhávajúce pokusy urobiť ho takým, akým ho chceme mať. Matka nie je o matke, ale o niekoľkých matkách. Hra skúma spomienky a podvedomie, aby odhalila, aké túžby, obavy, utrpenie či násilie v sebe matka nosí.

Sprievodným podujatím festivalu je po druhýkrát site-specific predstavenie v uliciach centra Bratislavy KILOMETROVÝ TANEC.
Testuje, či by tanečníci vedeli natiahnuť svoj tanec namiesto obmedzeného priestoru javiska, až na kilometrovú vzdialenosť. KILOMETROVÝ TANEC je vždy iný vďaka štyrom prominentným tanečníkom, ktorých spojiť v jednom projekte je unikátne. Prvé dva kilometrové tance už odtancovali Lukáš Bobalík a Radoslav Piovarči. Diváci, obyvatelia mesta a jeho návštevníci uvidia 13. októbra Soňu Ferienčíkovú a 14. októbra Martinu Hajdylu Lacovú

Predstavenie začína vždy o 15.00 hod. na Kamennom námestí pod hodinami Obchodného domu MY. Jeho trasa pokračuje: Dunajská ulica – Námestie SNP – Klobučnícka – Nedbalova – Laurinská – obchodná pasáž medzi ulicami Laurinská 4 a Gorkého 3 – Slovenské národné divadlo – Námestie Eugena Suchoňa – Mostová – Hviezdoslavovo – Rybárska brána – Hlavné námestie.

Druhou časťou sprievodného programu festivalu je slovenské predstavenie SÓLO PRE 3 VYSÁVAČE, ktoré uvedie Komorné divadlo Ticho a spol. 21. októbra o 19.00 a rakúske predstavenie GAME súboru FEYNMEN, tiež 21. októbra o 20.30 v A4 – priestore súčasnej kultúry.

Sólo pre 3 vysávače bude uvedené v premiére. Je voľným pokračovaním pohybovej telenovely o absurdnej dokonalosti a strachu zo zlyhania. Autormi a interpretmi sú Renata Ptačin a Daniel Raček. Game je najnovšia performancia Tomáša Danielisa a jeho tvorivého tímu zo série projektov na tému moc.

Vstupenky na všetky predstavenia je možné zakúpiť online priamo na stránke festivalu www.abp.sk v časti Vstupenky, alebo na konkrétne predstavenia priamo v divadlách festivalu.

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa koná od záštitou primátora Hl. mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom