Lekári pritom už dlhšie radia, aby si pacienti dávali pozor na konzumáciu niektorých džúsov, pretože ovplyvňujú účinky niektorých liekov vrátane betablokátorov.
Nový výskum z Japonska odhaľuje, že zelený čaj môže mať podobný negatívny vplyv na účinnosť liekov ako grepy. Vedci varujú pacientov o možných rizikách, najmä pri užívaní liečiva na vysoký krvný tlak. Svetlo na túto interakciu vrhá nový pohľad na kombináciu bylinných nápojov a farmaceutík.
Zelený čaj blokuje účinky liekov pomáhajúcich pri vysokom krvnom tlaku. V najnovšej štúdii to tvrdia vedci z Japonska, ktorí testami niekoľkých dobrovoľníkov zistili, že pacienti konzumujúci zelený čaj spolu s užívaním liečiva nadolol, mali v krvi omnoho nižšiu koncentráciu lieku, ako tí, čo nápoj nepili.
Ďalšie testy potom ukázali, že zelený čaj blokuje vstrebávanie liečiva do ľudského organizmu. Vedci preto upozorňujú, že o tomto fakte by mali byť informovaní všetci užívatelia liekov s daným betablokátorom. Či majú podobný účinok aj iné druhy čaju, zatiaľ nie je známe.
Hoci informačné letáky k liekom obsahujúcim nadolol upozorňujú na interakciu liečiva s rôznymi bylinkami, zelený čaj priamo nespomínajú. Lekári pritom už dlhšie radia, aby si pacienti dávali pozor na konzumáciu niektorých ovocných džúsov, napríklad grepových, pretože ovplyvňujú účinky niektorých liekov vrátane betablokátorov.
Hovorca britskej Kráľovskej farmaceutickej spoločnosti Sotiris Antoniou, odporučil, aby pacienti, ktorí užívajú liečivo nadolol a chcú naďalej piť zelený čaj, tak robili aspoň so štvorhodinovým časovým odstupom medzi nápojom a užitím tabletky. „Celé to treba ešte potvrdiť, keďže to len odvodzujeme od skúsenosti s grepom, ktorý má podobný účinok,“ uviedol Antoniou.