Úrad vlády SR si pripomína štátny sviatok – 17. november ako symbol slobody a odvahy
Štátny sviatok 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – odkazuje na dve historicky významné udalosti spojené s bojom za slobodu a ľudské práva v československých dejinách: udalosti roku 1939 v Protektoráte Čechy a Morava a Nežnú revolúciu v roku 1989.
Prvá udalosť sa odohrala 17. novembra 1939, kedy nacistické orgány Protektorátu Čechy a Morava zatvorili všetky vysoké školy. Tento represívny krok bol reakciou na protinacistické nálady medzi študentmi a pohreb medika Jána Opletala, ktorý zomrel na následky strelného zranenia utrpeného počas demonštrácie 28. októbra 1939, konanej na výročie vzniku Československej republiky. Opletalova smrť a pohreb 15. novembra 1939 vyvolali masové demonštrácie, na ktoré nacistický režim odpovedal brutálnymi zásahmi.
V noci zo 16. na 17. novembra nacisti prepadli internáty v Prahe, Brne, Příbrami a Olomouci. Zatkli stovky študentov, pričom deväť predstaviteľov študentských organizácií bolo okamžite popravených a približne 1 200 študentov deportovali do koncentračného tábora Sachsenhausen. O možnosť štúdia prišlo viac než 15 000 mladých ľudí, a stovky profesorov a ďalších akademických pracovníkov stratili zamestnanie.
Tieto represie vyvolali medzinárodnú odozvu a solidaritu, ktorá viedla k vyhláseniu 17. novembra za Medzinárodný deň študentstva. Tento deň sa odvtedy pripomína ako symbol odvahy študentov, ktorí sa postavili totalitnému režimu.
Druhá významná udalosť spojená s týmto dátumom sa odohrala 17. novembra 1989, keď bezpečnostné zložky Československa násilne zasiahli proti pokojnej demonštrácii študentov v Prahe. Demonštrácia pripomínala pamiatku študentov perzekvovaných nacistami v roku 1939, avšak jej skutočný význam spočíval v prejave nesúhlasu vtedajším režimom. Brutálny zásah proti študentom vyvolal vlnu verejného pobúrenia, ktorá sa postupne rozšírila do celého Československa.
Udalosti nasledujúcich týždňov, známe ako Nežná revolúcia (v Česku označovaná ako Sametová revoluce), viedli k transformácii Československa na demokratický právny štát.
Nežná revolúcia, ktorá je symbolom zjednotenia národa, umožnila slobodné voľby, odstránenie cenzúry, možnosť vycestovať do zahraničia bez obmedzenia. Taktiež vytvorila priestor pre vznik pluralitného politického systému a transformáciu hospodárstva z centrálne riadeného na trhové. Následkom týchto zmien bolo rozdelenie Československa a vznik samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, ktorá sa neskôr začlenila do európskych politických a ekonomických štruktúr.
Od roku 2001 je 17. november na Slovensku štátnym sviatkom. Tento deň má dvojitý význam – ako Deň boja za slobodu a demokraciu a zároveň ako Medzinárodný deň študentstva. Odkazuje na historickú odvahu a odhodlanie občanov postaviť sa proti akejkoľvek totalite.