Tuky: Sú pre nás dôležité aj počas chudnutia?

Diéta, chudnutie, postava, štíhlosť, žena, zdravie, štíhla línia
shutterstock.com

Práve dnes je Svetový deň výživy, preto by sme si mali posvietiť predovšetkým na náš jedálniček, ktorý býva hlavným dôvodom našich problémov s nadváhou.

Mnohé z nás si kladú otázku, či môžeme vynechať tuky počas zhadzovania kíl. Táto otázka nás často napadne najmä vtedy, keď sa nám nedarí schudnúť. Tak ako je to teda s tukmi? Môžeme ich úplne vylúčiť s nášho jedálnička?

Tuk je našim palivom

Možno sa vám to nebude zdať, ale bez tukov to nejde. Tuky sú nielen energetickým zdrojom, ale v našom organizme plnia i veľa iných biologicky potrebných funkcií. Preto určité množstvo správnych tukom musí obsahovať aj strava človeka držiaceho diétu. Tuk je ideálnym palivom pre naše pracujúce svaly. Preto bola strava našich predkov na tuky tak bohatá – pracovali manuálne (to znamená, že svaly zaťažovali podstatne viac ako dnes). Navyše, čo sa nám mnohým nepáči, náš organizmus je uspôsobený na to, aby si vytváral isté zásoby. V minulosti človek, ktorý hladoval a manuálne pracoval, musel mať väčší podiel tukových buniek, aby si mal energiu kam uložiť v časoch „relatívnej hojnosti“.

Pre manuálnu prácu sú tuky nevyhnutné

Dnes ak niekto pracuje manuálne, čiže rukami, môže si dovoliť jesť tučnejšie jedlá. Ale väčšina z nás sa živí hlavou a aj manuálna práca je vďaka technike menej náročná. Dnešné jedlá by preto mali byť menej tučnejšie ako jedlá našich predkov.

Koľko tukov má obsahovať naša strava?

V minulosti tvorili tuky až 45 – 50 percent z celkového denného energetického príjmu. Dnes je tlak na to, aby sa tuk dostal na hranicu okolo 30 percent ( priemerný Slovák skonzumuje približne 35 – 40 percent energie vo forme tukov).

Ako je to s tukmi počas chudnutia?

Ak sa snažíte zhodiť kilá navyše, určite tuk zo stravy úplne nevynechávajte. Energia prijatá prostredníctvom tukov by mala predstavovať približne 25 percent, menej však nie (s výnimkou niektorých ochorení).

Okrem jednoduchých cukrov sa tuk stal ďalšou problematickou živinou. Je síce potrebné jeho príjem obmedziť a dávať si pozor aj na jeho zdroje, ale na druhej strane zo zdravotného a metabolického hľadiska musí naša strava nejaký ten tuk jednoducho vždy obsahovať!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom