Tu vám vysvetlíme prečo sa vaše deti pred vami správajú horšie, než pred ostatnými

matka a dcéra
matka a dcéra www.gettyimages.com

Snažíte sa svoje dieťa vychovať čo najlepšie viete. Tak prečo sa tak často stretávate s tým, že sa vaše dieťa vymyká kontrole, skúša hranicu vašej trpezlivosť a zaobchádza svojím správaním stále ďalej a ďalej? Problematické správanie detí je bohužiaľ niečo, s čím sa časom musí vyrovnávať každá mama. Nie je to dané tým, že by vás vaše dieťa chcelo zámerne trápiť, len si jednoducho vyvíja svoju vlastnú osobnosť a prejavuje sa.

Prečo sa ale dieťa prejavuje len pred svojou vlastnou matkou?

Ak sa vám zdá, že dieťa sa na verejnosti, alebo keď nie je s vami (napríklad v škôlke), chová lepšie, máte skutočne pravdu. Učiteľky v škôlke alebo v škole sa na vaše deti nesťažujú, naopak si pochvaľujú, ako sú dobré, tiché a spolupracujú s nimi. Áno, deti si v súkromí pred svojou matkou a ďalšími blízkymi ľuďmi dovolia oveľa viac. Čo je tým dôvodom, že sa vaše dieťa správa o toľko horšie, keď ste s ním sama.

Hysterické scény na dennom poriadku

Ako mama ste od svojho dieťaťa navyknutá na hysterické scény, musíte ho do všetkého nútiť, aby išlo spať, aby si šlo vyčistiť zuby, prezliecť sa, upratať si hračky. Pritom tieto úkony v škôlke zvláda  bez kriku a zbytočného plaču. Dôvodom je to, že deti dosiahnu časom takého obdobia, v rámci ktorého začnú prejavovať emócie a vyjadrovať svoj názor. A to sa prejavuje práve týmito hysterickými scénami, plačom, zlosťou a odvrávaním. Aby dieťa ale prejavovalo svoj názor, musí sa cítiť sebaisto. A sebaisté je vtedy, keď je s ľuďmi, ktorých dobre pozná.

kričanie

Mamy potrebujú veľkú dávku trpezlivosti

A práve mamy sú tými osobami, ktoré sú so svojimi deťmi najčastejšie. Sú tak najčastejšími svedkami ich hysterických scén, kedy sa snaží dieťa vynútiť svoj názor a prejaviť sa. Zvládnuť takéto správanie svojho dieťaťa vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti. Má to ale aj svoju dobrú stránku, a to, že sa pred svojou mamou dieťa prejavuje inak, než pred ostatnými znamená, že má vo svojej mame dôveru. Je pred ňou samo sebou a nebojí sa prejaviť svoju osobnosť. Hoci je tento prejav dôvery nelogický, patrí medzi základné prejavy dôvery.

Cieľom je upútať vašu pozornosť

Vaše dieťa chce byť stredobodom vášho vesmíru, pretože vy ste jeho stredobodom. A ako inak si má vynútiť vašu pozornosť, než je krik, plač a hluk? Cieľom vášho dieťaťa nie je vás rozčúliť alebo vyvolať hádku medzi vami dvoma, chce len a len jediné – vzbudiť pozornosť. Pretože ak sa svojmu dieťaťu venujete, tak mu tým vlastne prejavujete svoju lásku. Dobré je, keď má toto správanie vášho dieťaťa určité medze, na druhú stranu aspoň viete, že vám vaše dieťa dôveruje a cíti sa s vami natoľko dobre, že sa snaží podeliť sa s vami o svoj názor.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom