Tu je tajomstvo pekne upravených rúk

Tu je tajomstvo pekne upravených rúk
Tu je tajomstvo pekne upravených rúk Foto: ilustračné, GettyImages

Sociologické prieskumy vykonané v poslednej dobe ukázali, že muži aj ženy, pokiaľ s niekým hovoria, venujú v neposlednom rade pozornosť aj úprave jeho rúk a úprave nechtov. Starí Egypťania často ošetrovali nechty hennou, neskôr sa stalo zvykom si nechty leštiť.

Laky na nechty sa začali používať až v 20. storočí. V tom čase sa tiež objavili prvé sady nástrojov na manikúru. Dnes existuje v „umení manikúry“ celý rad technológií úpravy nechtov; sú známe početné spôsoby zdobenia nechtov.

Vykonávať jednotlivé úkony spojené so starostlivosťou o nechty je možné aj v domácich podmienkach. Používa sa na to celý rad rôznych kozmetických prostriedkov – kúpeľmi nechtov počnúc až po najrôznejšie dekoratívne prvky. Na spevnenie nechtov dobre poslúži parafínové kúpele, do ktorých sa pridávajú najrôznejšie oleje a vitamínové preparáty. Problémové nechty sa tiež spevňujú tým, že sa do nich vtierajú výživné krémy, vitamíny a oleje. V súčasnej dobe si stále väčšiu popularitu získava tzv. japonská manikúra, ktorá má liečivé pôsobenie na pokožku rúk aj na nechty.

Novinkou je tzv. aromatická manikúra, procedúra, ktorá trvá okolo 2 hodín. Začína parafínovým kúpeľom, po ktorom nasleduje ošetrenie nechtov pomocou morskej soli, roztoku pripraveného z bylín a aromatických olejov. Ďalej nasleduje peeling, výživná maska a masáž rúk. Tým, ktorí majú slabé nechty alebo sa im nechty lámu, môžeme odporučiť aplikáciu gélového laku, ktorý ich podstatne spevní. Jedná sa o dnes veľmi módny a rozšírený spôsob zdobenia nechtov. Môže potom ísť o manikúru klasickú, francúzsku, «mesačnú», s dizajnom a pod. Manikúra sa v posledných rokoch stala jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť to, aby úprava rúk nositeľky bola jedinečná a neopakovateľná.

Laky na zdobenie nechtov. Tieto laky majú výrazné farby a tenký štetec na nanášanie, čím je možné na nich vytvárať najrôznejšie kresby. Potom, čo nechty pokryjeme jednofarebným lakom, môžeme na nich vytvoriť kresby s rôznymi motívmi. Môžu to byť napr. kvety, hviezdy, snehové vločky alebo dokonca abstrakcie. Jednoducho všetko, čo dokáže vyprodukovať fantázie. Pritom bude úprava nechtov úplne jedinečná, pretože ste si obrázok vymysleli vy sami.

Kamienky na zdobenie nechtov. Tieto kamienky sa vsádzajú na nechty pokryté lakom, a to pomocou špeciálneho lepidla. V súčasnej dobe je možné kúpiť kamienky rôznych farieb, veľkostí i tvarov.

Nálepky na nechty. Pokiaľ viete pekne kresliť a radi by ste si svoje nechty ozdobili originálnou kresbou, môžete potom použiť špeciálne nálepky na zdobenie nechtov. Tie sa kladú na zafarbené nechty podobne ako bežné detské obtlačky. Na povrch takto ozdobeného nechtu je potom potrebné naniesť vrstvu bezfarebného laku, aby nálepky na nechtoch lepšie držali.

Francúzska manikúra. Špecifickosť francúzskej manikúry spočíva v tom, že je vhodné kombinovať ju s ľubovoľným oblečením a že sa hodí na akúkoľvek príležitosť. Na nechty nanesieme základný lak a na kraj každého nechtu potom nanesieme tenkú linku bieleho laku, ktorú zhora upevníme nanesením vrstvy laku bezfarebného.

Avšak skôr, než začneme experimentovať so zdobením nechtov, je vhodný kúpeľ uvoľňujúci pokožku rúk. Potom je čas zarovnať nechty na rovnakú dĺžku a na rovnaký tvar, odstrániť z nich kutikulu a ďalej potom naniesť prípravok zabraňujúci tomu, aby sa nechty od základného laku zafarbili na nežiaduci zažltnutý odtieň.

Zdroj: www.adaline.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom