Tu fakt bývať nechceš! Tu žijú len tie najostrieľanejší z nás

Bogota

Už sa vám stalo, že ste išli okolo polorozpadnutého baráku a pomysleli ste si, tak tu by som svoj život viesť nemohol?  Ako sa hovorí, odolnosť človeka sa meria podľa prostredia. Trebárs napríklad ak žijete s rodičmi, ktorí moc pochvaly nerozdávajú, budete si potom vážiť každého pekného slova, zatiaľ čo pre niekoho sa jedná o samozrejmosť. Je preto pochopiteľnejšie, že niekomu žiť v špine a nepohodlí nevadí, kým niekto si to nedokáže ani predstaviť. Záleží na nás, a ako máme nastavené naše hodnoty. Určite už vám rodičia niekedy povedali, nech dojete svoje jedlo, pretože čo by za niečo také dali deti v Afrike. No a to isté sa dá uplatniť aj na bývanie. Niekto sa sťažuje, že je jeho izba moc malá, niekto by ocenil mať izbu sám pre seba a niekomu by stačilo vôbec mať strechu nad hlavou.

Ako sa uspokojiť so svojimi priestormi?

Vždy je potrebné si povedať, že vždy môže byť horšie. Je toľko ľudí na svete, čo musia každý deň trpieť, že naše malicherné problémy sa v tom ľahko stratia. Samozrejme tým nie je myslené ignorovať seba a svoje pocity, alebo ich akýmkoľvek spôsobom potláčať. Ale niekedy je prestať so sebaľútosťou to najlepšie riešenie, pretože si potom uvedomíme, že stále nie je všetko stratené. Takže či si niekedy budete hovoriť, že vaša izba je moc malá, skúste sa radšej pozrieť na miesta, v ktorých je žiť hrozné.

Bogota, Kolumbia

Do najľudnatejšieho mesta kolumbijského mesta vážne nechcite zavítať. Práve z tadeto prúdia drogy do celého sveta a narkomafia to tam pekelne ovláda. Asi nikoho neprekvapí, že ide o jedno najnebezpečnejšie mesto sveta. Na dennom poriadku sú okrem násilných vrážd i bombové útoky alebo únosy civilistov, za ktorých miestni výmenou za prepustenie vyžadujú od vlády peniaze. Pokiaľ do Bogoty ozaj zamierite, držte sa aspoň v jej severnej časti.

Ciudad Juaréz, Mexiko

Toto mexické mesto je oficiálne najnásilnejšou oblasťou sveta, okrem miest kde zúri vojna. Za necelý rok tu dôjde k tisíckam vrážd, na ktorých sa podieľajú miestne drogové kartely. Aby toho nebolo málo, v meste sa tiež darí sexuálnej kriminalite. Len od začiatku 90. rokov minulého storočia  bolo v tomto meste zavraždených veľa žien a 3 tisíc žien bez stopy zmizlo.

Port-au-Prince, Haiti

Toto mesto sa tiež nevyhlo drogovému biznisu. Dokonca ide o jedno zo štyroch najdôležitejších tranzitných kanálov, ktorými prúdia drogy do Ameriky. Na dennom poriadku sú tu preto únosy, vraždy, vyhrážky smrťou, prestrelky, krádeže áut, ozbrojené lúpeže a vlúpania. Ku kľudu tu neprispieva ani skutočnosť, že tu prakticky neexistuje policajná sila, takže mesto ovládajú zločinci.

Mogadišu, Somálsko

Ani v hlavnom a najväčšom somálskom meste nenájdete kľud. Na rozdiel od od zmienených miest, tu síce existuje niečo ako centrálna vláda, ale tá nie je schopná kontrolovať územie hlavného mesta, nie to ešte celého štátu.Preto i  tu sa stretnete s vraždami, únosmi, prepadnutiami, bombovými útokmi, lúpežami a náhodnými prestrelkami medzi nepriateľskými skupinami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom