Čo v lete ohrozuje ľudí viac a na ktoré krajiny dať pozor? Spýtali sme sa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR.
Zuzana Drobová
Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR
Ako často kontrolujete kúpaliská, zmrzlinárstva alebo výrobky zo salašov, aby si klienti a zákazníci mohli leto užívať bez obáv?
„Stravovanie v letnom období by sa malo riadiť niektorými zásadami, ktoré znižujú riziko možného poškodenia zdravia. Sú to predovšetkým rýchlo sa kaziace potraviny ako napr. údeniny, mäkké salámy, rôzne typy majonézových šalátov, niektoré mliečne produkty či zmrzlina. Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie. Aj z tohto dôvodu vydávame odporúčania, aby občania počas letných mesiacov venovali zvýšenú pozornosť skladovaniu potravín a súčasne uprednostňovali konzumáciu jedál, ktoré sú zdravotne bezpečné. Aj počas minulého roku sme zaznamenali až 263 epidémií salmonelóz. Keďže zmrzlina alebo mliečne výrobky, ktoré spomínate, sú potraviny citlivejšie na vyššie teploty, naše regionálne úrady verejného zdravotníctva po celom Slovensku vykonávajú počas letnej sezóny aj mimoriadne kontroly predaja nebalenej zmrzliny.“
Ľudia hlavne v lete veľa cestujú. Do ktorých krajín neodporúčate vycestovať rodičom s deťmi napríklad bez očkovania proti osýpkam?
„Niekedy ani netreba cestovať ďaleko, aby sme sa ocitli v zdravotnom riziku. Aj v okolitých krajinách, ako je Česká republika alebo pomerne Slovákmi obľúbenom Taliansku či Rumunsku, boli zaznamenané epidémie osýpok, čo je dôkazom toho, že tento vírus v európskych krajinách neustále cirkuluje. Preto hlavný hygienik SR rodičom detí, ktoré vzhľadom na nízky vek ešte nie sú zaočkované, odporúča zvážiť odloženie cesty, ktorá nie je nevyhnutná, do postihnutých oblastí týchto krajín. Zároveň si rodičia a cestovatelia môžu epidemiologickú situáciu v okolitých krajinách pozrieť aj na našej webovej stránke www.uvzsr.sk, kde ju v časti Epidemiológia alebo Osýpky priebežne monitorujeme a snažíme sa informovať a ochrániť občanov aj touto cestou. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa cestujúcim pred cestou do zahraničia odporúča očkovanie (cholera, vírusový zápal pečene typu A, brušný týfus).“
Čo v lete ohrozuje ľudí ďaleko viac ako po iné mesiace?
„Rovnako aj počas letných mesiacov našim expertom „hygienikom“ pribúdajú povinnosti, ktoré sa týkajú práve ochrany zdravia z možných nástrah leta a zvýšeného tepla. Kontrolujeme vodu na kúpanie a realizujeme odbery vzoriek vody, radíme občanom ako i cestovateľom ako prežiť voľné dni v zdraví pomocou nášho cestovateľského manuálu, ale myslíme aj na tých, ktorí sú v práci a potrebujú sa dozvedieť, aké sú povinnosti zamestnávateľa počas leta na pracoviskách. Popri tom sa regionálne úrady verejného zdravotníctva zameriavajú aj na kontrolu takých zariadení spoločného stravovania, ktoré sú prevádzkované sezónne (napr. prevádzky zariadení spoločného stravovania na kúpaliskách, hromadných akciách konaných v sezóne).“
Lucia Tomečková