Jedna z najvýraznejších slovenských scenáristiek a režisériek redaktorke Dámskej jazdy Miriam Šramovej prezradila, čo sa jej na mužoch najviac páči, a prečo ženy chýbali, keď sa tvorili dejiny.
Mariana Čengel Solčanská, autorka románu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi a rozprávky Láska na vlásku patrí k našim najvýznamnejším režisérkam a scenáristkam. Nakrútila päť celovečerných hraných filmov, ktoré získali rad zahraničných i domácich ocenení.
1. Čo je na novembri najlepšie?
Nové knihy. Po dušičkách totiž začína celonárodné predvianočné darčekové šialenstvo a kníhkupci to cítia rovnako. Tentoraz je na pultoch aj môj nový román Generál, takže tento november je o to lepší. 🙂
2. Čo ti na mužoch imponuje najviac?
Dlhé roky som si myslela, že oči, ale zistila som, že najsexi je mozog. U generála Milana Rastislava Štefánika ma napríklad vzrušovala kombinácia geniálneho mozgu a vojenskej uniformy. Ale táto kombinácia je naozaj výnimočná a bežne sa nevyskytuje.
3. Prečo sú dejiny plné mužov? Kde boli ženy, keď sa tvorili dejiny?
V prvej línii. Niekto totiž musel všetkých tých mužov porodiť, odkojiť ich, naučiť rozprávať a nešpárať sa v nose. Ale teraz vážne. Keď už máme to sté výročie Československa, bolo by dobré uvedomiť si, že napríklad ženy konečne dostali na našom území po prvýkrát volebné právo a dosiahli rovnosť pred zákonom. Prezident Masaryk bol feminista, dôkazom je, že sa podpisoval aj manželkiným priezviskom Garique.
Zhovárala sa Miriam Šramová