Tri otázky pre Martinu Valachovú: Slováci by chceli byť bohatí a radi by investovali, ale nemajú základné rezervy na život!

Martina Valachová
Martina Valachová, autorka knihy Kam miznú všetky peniaze, foto: Gabriela Teplická

Okrem toho, že Martina Valachová už dva roky vedie Inštitút Trvalého Rozvoja 40plus, ktorý sa snaží prinášať témy a riešenia pre ľudí po 40ke a venuje sa aj podcastu Praktický sprievodca životom po 40ke, tak počas korony napísala aj knihu. Tá nesie odvážny názov: Kam miznú vaše peniaze?

Čo Martinu viedlo k napísaniu knihy a na základe čoho si myslí, že sa Slováci môžu naučiť lepšie hospodáriť?

Martina, ako sa zrodí nápad na knihu s takýmto názvom? Lebo odpoveď na otázku kam miznú peniaze by chcel vedieť hádam každý!

Bolo to veľmi zaujímavé. Myšlienka vznikla akoby z ničoho nič. Volala som s mojou známou a rozprávali sme sa o situácii. Bol koniec marca. V rámci rozhovoru sme sa samozrejme dostali aj k peniazom. V správach išli dookola informácie o tom, že Slováci nemajú prostriedky ani na dva tri mesiace života. Skrátka rezervy Slovákom chýbajú a týka sa to až 80% populácie. Pre mňa to bolo neuveriteľné číslo. A tu pri tom rozhovore vznikol ten impulz. Hneď v ten večer som kontaktovala moju priateľku a spolupracovníčku Soňu Borušovičovú a tá ma okamžite podporila. Popchla. Podľa nej totiž ide o knihu, ktorá môže ľuďom v súčasnej dobe veľmi pomôcť!

Martina Valachová
Martina Valachová, foto: Gabriela Teplická Gabriela Teplická

Kniha nie je o žiadnych poučkách a ani mudrovaní. Je z veľkej časti z môjho života, pretože som bola nútená od puberty prebrať mnohé úlohy namiesto rodičov, kontrétne mamy, ktorá bola veľmi chorá. Od 13 rokov som sa teda prakticky starala o rodinnú kasu, o hospodárenie, o nákupy a varenie. Skrátka začala som študovať tzv. Školu života. Odvtedy viem, že nie je až tak dôležité, koľko zarábate, ale to, koľko vám ostane.

To je celkom odvážne tvrdenie. Veď si len predstavme, že niektoré sektory majú naozaj nízke výplaty. Znie to trochu provokačne.

Nie ja sa nechcem nikoho dotknúť. Všetko to popisujem v knihe. Samozrejme, že niektorí ľudia zarábajú málo a niektoré sektor sú doslova preplácané a to tak, že to až hraničí z rozumom… To ja nevyriešim samozrejme. Zaujímavé ale je, že mnohí takí, čo zarábajú v tisícoch dovedna nič nevlastnia. Ako im stúpa plat, tak im stúpajú aj nároky. Všetko minú a keď príde situácia ako máme dnes sú často vo väčších problémoch ako učiteľ, ktorý má pomerne nízky plat.

My ľudia sme v posledných rokoch žili úplne pomýlene. Naše hodnoty a nazeranie na peniaze určovala často norma sociálnych sietí a Instagramu. Ľudia sa stavali do póz, ktoré boli klamlivé. Boli ochotní nakupovať 24/7 a to veci, ktoré ani nepotrebovali. Chceli ukazovať status. Dokonca – a to hlavne v Bratislave – bola norma ukázať, že aj vy nakupujete potraviny v istom obchode, ktorý nebudem menovať, pretože sa vie, že tam môžu nakupovať iba tí, čo na to majú. Skrátka rozkrútil sa kolotoč spotreby a žiaľ výsledkom je, že Slováci sú najrýchlejšie sa zadlžujúci národ v Európe. Je akože normálne kupovať veci a dokonca aj dovolenky do mínusu. Na spotrebák. Ja sa v knihe snažím priblížiť veľa tipov a návodov, ako sa dá žiť plnohodnotne a kreatívne. Je tam aj návod na to, ako ušetriť 2 000€ ročne bez toho, aby ste sa museli obmedzovať. Kniha je plná testov a cvičení a obsahuje aj Cvičebnicu nového života. Účelom tej knihy nie je ani tak poučovať, ako motivovať a ukázať, kde všade miznú ľuďom peniaze bez toho, že by z toho niečo skutočne aj mali. Keď nájdu vlastné tie rezervy, potom im môže vyjsť aj na to, aby si zafinancovali veci ktoré naozaj potrebujú. Prakticky tvrdím, že investícia do mojej knihy sa vráti okamžite. A to každému.

Kam miznu vase peniaze, Navrh obalky a grafika Veronika Bošková
Kam miznú vaše peniaze, Návrh obalky a grafika Veronika Bošková Veronika Bošková

Ľudia, ktorí knihu prečítajú, teda prídu k peniazom? Zbohatnú?

Ide o knihu, ktorá má viesť a motivovať ľudí k novým návykom. Žili sme v dobe, keď si skoro všetci mysleli, že ekonomika, ale aj naše možnosti sú perpetum mobile. Ale korona a veci s ňou súvisiace nám ukazuje, že hodnoty sú inde, než sme si mysleli. Ja nikomu nesľubujem, že po prečítaní tej knihy bude bohatý. To je nezmysel. Väčšina ľudí v zmysle slova ako si to predstavujú nebude a nemôže byť bohatá. Svet tak nie je nastavený. Niektorí mi hovoria, že prečítali už všetko. Kiosaki im tvorí pilier knižnice a nie sú stále bohatí. Ja hovorím, že je to preto, že si neurobili domácu úlohu. Nie je totiž možné preskočiť 3 schody naraz. Ľudia by chceli byť bohatí, chceli by investovať, ale nevedia hospodáriť. To predsa nemôže vychádzať. To je nerovnica. Takže mojou prioritou je vyvolať v ľuďoch oprávnený záujem urobiť si domácu úlohu a odhodlať sa začať rozmýšľať inak . Získať nové návyky. a potom, keď sa to naučia, potom môžu začať uvažovať nad tým, ako a kam investovať.

Kde s dá kniha kúpiť?

Kniha je už dostupná v niektorých kníhkupectvách a samozrejme, ak ju ľudia chcú s mojim podpisom, tak môžu aj na: www.budeakonebolo.sk Názov domény som vymyslela tak, aby bolo jasné, že keď sa raz naučíte dobre narábať s peniazmi, tak naozaj prídete do stavu, že bude, ako nebolo.

Rozhovor pripravila: Miriam Šramová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom