Prečo sa o plávaní hovorí ako o najzdravšom športe a ako musí byť náročný tréning, aby sme zbadali výrazné zmeny na našej postave? Spýtali sme sa držitelia viacerých slovenských rekordov Michala Navaru.
Michal Navara
Dlhoročný reprezentant SR v plávaní • účastník MS • finalista a semifinalista ME aj SP • slovenský rekordér na 50 a 100 m voľný spôsob a motýlik a aktuálny držiteľ slovenských rekordov na 50 m motýlik aj na dlhom, aj krátkom bazéne • aktuálny držiteľ slovenského rekordu v plutvovom plávaní • mnohonásobný majster SR • mnohonásobný medailista medzinárodných pretekov , ktorý založil OZ CNS Academy, v ktorom sa venuje najmä všeobecnému rozvoju pohybových schopností rôznych vekových kategórií. V CNS sa momentálne združujú aj „hobby“ triatlonisti a plavci, ktorí sa zúčastňujú slovenských a medzinárodných podujatí v triatlone, plávaní, diaľkovom plávaní, behu a v cyklistike.
Stretol si sa už aj s tým, že ti na plaváreň prišiel človek, ktorý ani po tridsiatke ešte nevedel plávať a dnes je z neho výborný plavec, ktorý ovláda všetky plavecké štýly?
Takých stretávam neustále. Plávať sa dá naučiť aj neskôr ako v predškolskom veku, aj keď je to náročnejšie. Avšak dospelý človek vie vymazať prvotný problém, t.j. veľký počet zlozvykov a rokmi pestovanej tuhosti pohybového aparátu, obrovskou chuťou a motiváciou chcieť sa naučiť plávať. Vie, že ho to občas bude bolieť, ale je na to pripravený. Naučil som plávať ľudí, ktorí cúvali, keď kopali kraulovými nohami, ktorí sa po piatich metroch panicky chytali plaveckej dráhy a odmietli sa pohnúť ďalej. Ľudí, ktorí považovali za nočnú moru ponoriť hlavu pod vodu a teraz sú úspešní triatlonisti a z vody vyplávajú na popredných pozíciách. Plávať sa vie naučiť aj starší človek, len treba mať chuť, chcenie, motiváciu a v neposlednom rade aj trpezlivosť. Tá je často najpodstatnejšia.
Prečo sa o plávaní hovorí ako o najzdravšom športe?
Ide o pohybovú aktivitu, ktorá udržiava fyzickú kondíciu po celý život. Plávanie zabezpečuje komplexný rozvoj celého tela a rovnomerne rozvíja pravú aj ľavú časť tela. Je to ideálna kompenzačná aktivita pre rôzne iné obľúbené činnosti, ako napríklad beh, posilňovanie, bicyklovanie, alebo kde sa namáha nerovnomerne jedna časť tela oproti druhej. Plávaním sa precvičí každá svalová partia, tým sa spevní celé telo a zníži sa riziko poranenia. Plávanie minimálne zaťažuje pohybový aparát, a preto sa označuje za vhodný šport aj pri redukovaní telesnej hmotnosti. Samozrejme je rozdiel medzi kúpaním a plávaním. Keď chcú ľudia vidieť efektivitu, musia plávať určitou intenzitou, pravidelne a dostatočne dlhý čas. Plávanie je naozaj vhodný šport pre širokú verejnosť a je ním možné dosiahnuť ciele v rôznych smeroch. Plávanie je nevhodné asi len pre ľudí, ktorí trpia alergiou na chlór.
Pri akom náročnom tréningu zbadá výrazné zmeny napríklad žena, ktorá sa oblečie do plesových šiat bez rukávov a na rukách jej tam už neplantá koža?
Je to individuálne. Zažil som takých, ktorí sa obstojný kraul naučili veľmi rýchlo. Za tri až päť hodinových jednotiek vedeli preplávať dĺžku jedného bazéna bez problémov. Potom však je potrebné, aby sa v tom človek „vyplával“ . Plávať, plávať, stále plávať, aby človek vládal preplávať stále viac. Ale sú aj takí, ktorí s tým bojujú dlhšie. Treba mať cieľ, plávať pravidelne a mať už spomenutú trpezlivosť. Určite netreba očakávať, že sa človek bez športovej minulosti naučí plávať za jednu hodinu, ale moja osobná skúsenosť je, že pokrok si určite každý všimne po minimálne desiatich hodinách vedeného tréningu. Čo sa týka plesovej sezóny, nepoviem nič nové. 🙂 Šaty bez rukávov závisia od viacerých zložiek, ktoré sa navzájom podporujú a dopĺňajú. Hlava, trpezlivosť, tréning, pravidelnosť, odhodlanosť a strava. 🙂 Hodinka plávania raz do týždňa určite nezakryje každodennú pizzu a večernú slaninku na vajíčkach s chlebíkom. 🙂
Lucia Tomečková