Tri otázky pre Mariána Šótha, prezidenta Asociácie súkromných lekárov. Okrádajú doktori pacientov?

12015079_718137484984926_6547700982153680533_o 1.jpg

Zdravotnícky personál, ktorý účtuje fiktívne služby, či výkony nie je na Slovensku žiadnou novinkou. Čo na to organizácia, ktorá už 22 rokov zastupuje lekárov, ktorí sú jej členmi?

Marián Šóth

Prezident Asociácie súkromných lekárov

Podľa zdravotných poisťovní na Slovensku máme stovky lekárov, ktorí im účtujú fiktívne výkony, či služby.  Nie je to podľa vás vysoké číslo?

Konštatovanie o stovkách prípadov fiktívnych výkonov u lekárov, je pre mňa zarážajúce. V slovenskom zdravotníctve poskytuje zdravotnú starostlivosť vyše 8 000 všeobecných a špecializovaných ambulancií.

Podfinancované zdravotníctvo zo strany štátu, aby som vysvetlil,  v roku 2017 odvody za poistencov štátu (dôchodcovia, ženy na materskej dovolenke…) sú historicky najnižšie, čo znamená, že štát platí do zdravotnej poisťovne okolo 30 Eur za jedného svojho poistenca a pritom ten istý štát stanovil dobrovoľne nezamestnanému odvádzať okolo 60 eur mesačne do  zdravotnej poisťovne.  Ak nepríde v krátkom čase, dvoch až troch mesiacov k dofinancovaniu nemocničného a ambulantného sektora, môže nastať jeho postupný kolaps s priamym dopadom na pacientov. Predpokladám, že  z dôvodu nedofinancovaného zdravotníctva sa začal zo strany zdravotných poisťovní  „hon na čarodejnice“ k tzv. fiktívnym výkonom lekárov. Asociácia súkromných lekárov  už 22 rokov zastupuje a presadzuje oprávnené ekonomické, spoločenské a právne potreby svojich vyše 3500 členov. 
15055607_924473361018003_5584301956673713013_n.jpg

V zdravotnej poisťovni Dôvera viac ako polovica našich ambulancií používa aplikáciu Bezpečne lieky on-line . Pri každom predpísanom recepte  pacientovi príde sms notifikácia o predpísanom type lieku, počte balení, čase a lekárovi, ktorý liek vypísal. Podobná notifikácia príde aj pri výdaji lieku v lekárni . I z tohto pohľadu vylučujem účelové pochybenia lekára . Áno, aj mne sa stalo, že sme v rýchlosti predpísali liek na  rovnaké meno, ale iné rodne číslo. Je to omyl ,ktorý odhalí v danom čase pacient a následne i lekáreň. V druhom rade naši lekári poznajú legislatívne pravidlá a aj sankcie za takéto účelové správanie. Pacient podpisuje informovaný súhlas pri každej návšteve ambulantného lekára. Dá sa veľmi ľahko overiť, či pacient bol na ambulancii a bola mu poskytnutá  zdravotná starostlivosť. V neposlednom rade naši lekári sú hodnotení aj za efektivitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. V súčasnom systéme zdravotného poistenia špecializované ambulancie ošetria reálne viac pacientov, ako im poisťovňa uhradí . Všetky tieto atribúty poukazujú na mylnú predstavu, že naši ambulantní lekári by mali niečo takéto realizovať. V dobe internetu sú ambulantní lekári pod neustálym drobnohľadom zdravotnej poisťovne aj pacienta.

Nemyslíte si, že ak lekári stále upozorňujú na to, že financií v zdravotníctve je málo a poisťovne odhadujú viac ako 20% neefektívne vynaložených peňazí zo systému napríklad aj podvodmi, že je to naozaj veľa?

Nemôžem súhlasiť   s označením  podvody a ich percentuálnym vyčíslením. Určite sa budem pýtať  generálnych riaditeľov zdravotných poisťovní. Ak nastane chyba z nepozornosti  je to opraviteľné, ak by sa však dopúšťal zdravotnícky pracovník  takéhoto priestupku, zdravotná poisťovňa má systém revíznych kontrol, ktorý umožňuje takéto správanie odhaliť vo veľmi krátkom čase.

Ak takéto prípady sú, nie je to podľa vás okrádanie pacientov samotných, ktorí si platia povinné zdravotné poistenie?

Pomenoval som všetky kontrolné mechanizmy, ako i pozitívne stimuly pre ambulantného lekára v ASL, a preto takéto správanie, ktoré mám len z médií,  u našich  lekárov nepredpokladám. ASL   korektne komunikuje so zdravotnými poisťovňami, dostávame  spätnú väzbu o svojich členov. Vedeli by sme aj o takomto správaní sa našich lekárov.

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom