Šéfky komunikácie NBS sme sa spýtali okrem iného aj na to, aké netradičné skrýše majú Slováci a koľko slovenských korún je ešte v obehu.
Jana Kováčová
Šéfka komunikácie Národnej banky Slovenska
Slovenské bankovky sa budú dať vymeniť za eurá v NBS vždy. Mince už nie. Koľko ich je ešte v obehu a ako sme na tom v porovnaní s okolitými krajinami?
Od zavedenia eura v SR (r. 2009) zostalo v obehu ešte 18,9 mil. kusov slovenských bankoviek, ktoré majú hodnotu 2,22 mld. Sk (73,7 mil. EUR). Slovenské bankovky vymieňa Národná banka Slovenska. Možnosť výmeny slovenských mincí sa skončila 2. januára 2014. Najviac zostali v obehu dvadsaťkorunáčky (približne 10 mil. ks), stovky (3,4 mil. ks) a päťdesiatky (3,2 mil. ks). V minulom roku si ľudia vymenili 68 tisíc bankoviek, v hodnote viac ako 39 mil. Sk (1,3 mil EUR). V žiadnej krajine, ktorá zaviedla euro, sa nevrátilo 100 percent pôvodnej meny.
Kde sa podľa vás tieto bankovky nachádzajú a aký je odhad ich návratnosti?
Ťažko povedať, či zostali na dne fontán, alebo si ich nevymenili ľudia, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí. To sa môžeme len domnievať.
Aké raritné prípady ste zaznamenali, čo sa týka skrýš, kde si Slováci poschovávali peniaze?
V minulosti sme mali prípad, kedy mal jeden pán značné úspory uložené v komíne. V kachliach dlho nekúril, kým po dlhšej dobe nezakúril a až potom si uvedomil, že tam má schované peniaze. Ľudia si peniaze schovávajú rôzne, napr. do mikrovlnky, do vlhkej komory, pod linoleum, či ich zakopávajú do zeme. Dokonca aj do kvetináčov, kde samozrejme zalievajú kvetiny a po čase zistia, že bankovky majú zhnité. Po zavedení eura chodili ľudia do banky aj s plastovými vedrami, v ktorých mali mince.
Lucia Tomečková